آموزش مختصر کار با layout در اتوکد

 

قبل از وارد شدن در صفحه Layout می باید ترسیمات خود را در صفحه Model ترسیم کنیم.

این ترسیمات میتونن هم با مقیاس یک به یک باشند و تمام جزئیات نیز با همین مقیاس ترسیم بشن.

یک مشکلی بعضی از دوستان دارند در مورد اندازه گذاری در مقیاسهای مختلف در صفحه Model اتوکد اینه که نمیتونن اندازه هایی روی اعمال کنن که اندازه اصلی موضوعو نشون بده

در صفحه Layout این مشکل حل شده و می تونید ترسیمات را به مقیاس مختلف تبدیل کنید و اندازه گذاری کنید.

در Dimension نیز این مشکل اندازه دادن به مقیاسهای مختلف قابل حل بود که در بالا توضیح دادم.

برای وارد شدن به صفحه Layout می تونید در پایین صفحه اتوکد و در سمت چپ بر روی گزینه Layout دوبارکلیک کنید.

 

بعد از وارد شدن به این صفحه ابتدا تصویری برای شما نمایان میشه که کل نقشه های ترسیم شده در یک صفحه نشان داده شده. ابتدا کادر موجود در صفحه را Delete کنید تا صفحه ما بدون تصویر باشه.

در بالای صفحه و در Ribbon ها گزینه Layout  قرار داره که با کلیک روی اون وارد این قسمت میشید و می تونید تمام آیکنهای مربوط به تنظیمات Layout را ببینید که به توضیح مختصری در مورد بعضیهاشون می پردازیم.

ابتدا از سمت چپ در بخش Layout  بر روی فلش زیر New کلیک کنید، دو گزینه نشون داده میشه که اولین مورد برای ساختن یک Layout  جدیده که باید نامی براش در نظر بگیرید و دومین گزینه را هم که انتخاب می کنید باید یک صفحه طراحی شده توسط اتوکد یا خودتون را لود کنید که زیاد وارد این موضوع نمیشیم

 

برای این که ما بتونیم ترسیمات انجام شده در صفحه Model را وارد کنیم به صفحه Layout باید کادری بنام Viewport بسازیم و از این کادر که در اصل دریچه ای برای دیدن ترسیمات صفحه Model از صفحه Layout است، نقشه های را نمایش بدیم.

در بخش دوم یعنی Layout Viewports بر روی گزینه Rectangular کلیک کنید تا منوی این قسمت هم باز بشه می بینید که برای ترسیم یک پنجره دید سه روش ترسیم وجود داره.

 

با استفاده از اولین مورد یعنی Rectangular می باید یه چهار ضلعی در صفحه ترسیم کنید تا این صفحه به یک پنجره نمایش تبدیل بشه. که بعد از ترسیم این چهار ضلعی بلا فاصله کل نقشه ترسیم شده در صفحه Model در این کادر نشون داده میشه.

..در حالت دوم یعنی Polygonal با ترسیم یک شکل دلخواه می تونید یک پنجره دید ترسیم کنید و همانند شکل قبل با پایان ترسیم که می باید یک محیط بسته باشه نقشه ها دوباره در این کادر نیز نمایش داده میشه

و اما حالت آخر همانطوری که از نامش هم پیداست باید با انتخاب یک موضوع، پنجره ای را باز کنیم.

که نکته قابل توجه در این خصوص اینه که حتما این موضوع باید یکپارچه و بسته باشه یعنی حالت Polyline باشه یا دایره، بیضی و یا چند ظلعی، تا بتونید به عنوان یک پنجره انتخابش کنید.

 

 

کلیدواژه : راهنما
1
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان