مهم معمار است و ایده های او

دوستان مدتها پیش مباحثی باز شده بود با عنوان رویای معماران و پس از آن آرشیکد یا رویت … بحثی که موافقان و مخالفانی داشت و گاهی بالا می گرفت … بالاخره هر نرم افزار علاقمندانی دارد که گاهی وقتها از نویسندگان آن نرم افزار هم متعصب تر هستند! اما جدا از شوخ طبعی، سالها تولید نقشه های اجرایی و اجرای آن نقشه ها این امید را در من زنده کرده بود که روزی بار سنگین این موضوع، یعنی تهیه نقشه های اجرایی که بخش بسیار زیادی از آن کار ماشینی و بسیار خسته کننده است به دوش کامپیوتر بیفتد. این موضوع با نرم افزارهای روز و از جمله آرشیکد میسر نبود، تا اینکه رویت رونمایی شد و کورسویی از امید را زنده کرد، آن نوشته ها هم به نظرم بیشتر در آن راستا بود و در راستای اینکه بار مسائل ماشینی از دوش معمار برداشته شود …

دوست گرامی آقای مجتبی وطن دوست، مطلبی را در این زمینه عنوان کرده که به نظرم ارزشمند است لذا از بخش نظرات منتقلش کردم به نوشته ها تا همه با هم بخوانیم. و اما نوشته ایشان :

سلام همه نظرات رو از اول تا اینجا خوندم. نرم افزار فقط وسیله است. مهم معمار است و ایده های او. من ۷ سال با آرشیکد کارکردم و هیچ مشکلی هم نداشتم. از طراحی داخلی و نما گرفته (یعنی صرفا استفاده بعنوان مدل ساز سه بعدی) تا طراحی نقشه های فاز ۲ برای تایید سازمان نظام مهندسی که خوشبختانه هیچ چیزی هم نبوده که نتونم باهاش مدل کنم. نکات زیر راهم در مورد قابلیت های آرشیکد بدونید بد نیست ، بعضی از دوستان بخاطر عدم اطلاع بعنوان ضعف آرشیکد ذکر کرده اند :


۱- نرم افزار آرشیکد قابلیت ارتباط با نرم افزار های زیر را دارد :
۱-۱-ورود مدلها از اسکچ آپ و حتی مستقیما از سایت ۳Dwearhouse
۱-۲- ورود نقشه های دو بعدی و سه بعدی از اتوکد و شیت بندی آنها
۱-۳- ورود مدل سه بعدی سازه از نرم افزارهای sap و Etabs با رابط IFC
۱-۴- خروچی اطلاعات به ۳DSMAX با خروجی .OBJ با تمام متریالها و بدون کوچکترین دستکاری در مکس می توانید با VRAY رندر بگیرید.

۲- موتورهای رندری که مستقیما با ARCHICAD کار می کنند مثل موتور پر قدرت MAXWELL که واقعا وی ری حرفی برای گفتن در مقابلش نداره. و موتور رندر ARTLANTIES که سرعت واقعا خوبی داره برای پروژه های عادی.

۳- آیا معادلی برای VIRTUAL BUILDING EXPLORER در REVIT سراغ دارید اگر دارید بگویید تا ما هم مطلع شویم.(گشت و گذار در محیط بنای طراحی شده با دتایل بالا و نور خورشید و رندر شده دقیقا مشابه یک بازی سه بعدی) و خروجی آن بصورت .EXE که بدون نگرانی طراحی خود را در اختیار دیگران می گذارید.

البته هر نرم افزاری نقاط قوت و ضعفی دارد ضعفهای آرشیکد در کشیدن دیوارهای خاص و خارج از عرف ضعف آرشیکد در معماری دیکانستراکشن و …. که برخی از این نقوص در REVIT هم دیده می شود.

اما از این گفتار طولانی دو نتیجه را می خواهم برداشت کنم

۱- مهمترین ابزار در درست یک معمار فکر و ایده اوست نه نرم افزار.

۲- هر نرم افزار دارای نقصها و معایبی است که اگر نبود تولید ورژنهای بالاتر بی معنی بود. اما شما می توانید با کمی تحقیق و پشتکار همه محدودیتهای نرم افزار را حل کنید و نتیجه دلخواه خود را بگیرید.

موفق باشید

565

پر کن پیاله را، کین جام آتشین ... دیریست ره به حال خرابم نمی برد

دیدگاه کاربران
  • ندا ۱۸ آبان ۱۳۹۱ / ۵:۰۳ ب٫ظ

    برای اون قسمتی که گفتین امکان ترسیم احجام پیچیده وجود نداره باید بگم آرشیکد ۱۶ با معرفی ابزار morph این مشکل رو به طور کامل حل کرده
    فرقی نمیکنه که شما از چه نرم افزاری ورودی بگیرید در هر صورت آرشیکد خروجی های مختلفی از جمله ۳ds,dxf,fbx,obj برای هر نرم افزار سه بعدی سازی و رندرینگ دیگه در اختیارتون میذاره

  • پیام ۱۷ آبان ۱۳۹۱ / ۶:۲۸ ب٫ظ

    آیا میشه بعد از وارد کردن مبلمان از ۳Dwearhouse به آرشیکد از اونها خروجی مکس گرفت بعد اون رو از مکس برد توو ره ویت ؟ چون من آرشیکد بلد نیستم ولی اگه بتونه نقش واسطه رو بازی کنه عالی میشه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان