فارسی بُر سنگ

فارسی بُر سنگ

شماره موضوع : ۰۰۵۲

برش ۴۵ درجه در معماری ایران فارسی بر نام دارد نمیدانم رومی ها چگونه سنگ را می بریدند. نکته این قضیه صرفا استاد کار خوب است و توانایی کار با فرز، اصولا سنگ کاری که با دستگاه فرز دستی به خوبی کار نکند سنگ کار نیست چرا که سنگ آماده را من و شما هم میتونیم تراز کنیم و دوغاب بریزیم…

لب پر شدن سنگها، کم و زیاد شدن ضخامت لبه در فارسی بر موج داشتن لبه فارسی ها هیچکدام مورد پذیرش نیستند ولی باید توجه داشت که سنگهایی مثل مرمریت کرم بسطام و نعیم و هرسین و خلاصه از این قبیل برای برش مناسب نیست ولی انواع گرانیتها و سنگ سرخ سرخس را می شود مثل پنیر برید.

برای انتخاب سنگ خوب، چه معیارهایی رو باید مد نظر قرار بدیم؟ فقط رنگ؟ فقط بافت؟ ضخامت؟ رگه سنگ؟ خوش اومدن کارفرما؟ قیمت؟ … حالا مشخصات فنی، میزان جذب آب، اطمینان از بی خطر بودن سنگ گرانیت و اینجور مسایل را کنار بگذاریم …

سنگ را از نظر جنس رگه ها بررسی کنید، اگر رگه های سنگ از جنس بی دوامی باشند، سنگ در حین حمل و نقل و در حین اجرا به راحتی از محل رگه ها خواهد شکست. آیا رگه ها عمیق هستند؟ آیا پشت سنگ توری چسبانده شده؟ در این صورت احتمال سست بودن ساختار سنگ خیلی زیاد است.

آیا سنگ از نوع مرمریت است؟ مرمریتها تنوع بالایی از لحاظ جنس دارند، برخی خیلی ترد و شکننده هستند و در حین برش با سنگ فرز به راحتی می شکنند و یا لب پر می شوند. سنگ مرمریت بسطام و یا مرمریت هرسین که ارزان هم هستند… به راحتی می شکنند و به سختی برش می خورند. برای لب پر نشدن آنها به سنگ کار ماهر نیاز دارید… سنگهای گرانیت به صفحه گرانیت بر احتیاج دارند اما مقاومت بالایی در مقابل ساب و شکستن دارند. در فضاهای باز استفاده از آنها هیچ مشکلی ندارد و در فضاهای بسته هم باید کمی مراقب گاز آرون باشید. حالا رادیو اکتیو که مشکلی نیست … حتی در ادارات ممکن است باعث اکتیو تر شدن کارکنان هم بشود.

برخی مرمریتها هم، خوبند. البته چیزی که در عکس میبینید، برای این گذاشته شده که اگر با بهانه گیری سنگ کار در خصوص فارسی بر کردن گوشه سنگها برخورد کردید… بدانید که فارسی برکردن کار هر سنگ کار نیست. سنگ را به هر شکل که کار کنید، از یک سمت قسمت ساب نخورده ضخامت سنگ یا همان نری سنگ را خواهید دید. اگر نسبت به این مساله حساسیت دارید، راه حل، فارسی بر کردن است.

565

پر کن پیاله را، کین جام آتشین ... دیریست ره به حال خرابم نمی برد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان