بازخوانی پرونده راکد یک مسابقه معماری : طراحی بین الحرمین کربلا

من به آنان گفتم …

آفتابی لب درگاه شماست

که اگر در بگشایید … به رفتار شما می تابد…

صحبتی داشتیم در حاشیه چند خبر درج شده وبگاه زروان+ … با یکی از خواننده ها در خصوص داوری مسابقات و از این قبیل مسایل … صحبت به درازا کشید و بخش نظرات به نظر کوچک آمد، تصمیم گرفتم اینجا ادامه بدم صحبت را و پیش از آغاز، مروری داشته باشم بر یک مسابقه که چند سال از برگزاری آن میگذرد.متن حاضر، بازخوانی پرونده مسابقه طراحی بین الحرمین کربلاست، یکی از مسابقاتی که … متن را بخوانید.

در آذرماه سال ۱۳۸۷، اعلام نتیجه مسابقه طراحی بین الحرمین کربلا، شرکت کنندگان مسابقه را شوک زده کرد. مسابقه فاقد رتبه های اول تا سوم بود، ضمنا هیچ طرحی حائز رتبه چهارم نیز نشده بود!!

اعلان مسابقه کربلا

صفحه اعلان مسابقه در سایت برگزار کننده دیگر موجود نیست، ولی صفحه ذخیره شده سایت کربلا را میتوانید از اینجا ببینید. از مهمترین نکته های این مسابقه…

 • میزان جوایز آن،۵۰ میلیون تومان برای نفر اول، ۳۰ میلیون تومان برای نفر دوم و ۱۰ میلیون جهت نفر سوم بود.
 • زمان کم یکماهه مسابقه، حجم بالای کار و مقیاس وسیع طرح با زمان اختصاص داده شده همگون نبود.
 • وجود طرح هایی که به سفارش کارفرما و از حدود ۲ سال قبل تا آن روز تهیه شده بود و در نامه ارسالی، کارفرما طرحهای ارسالی را با آن مقایسه کرده است.
 • ارسال طرحهای برنده به مسابقه ای مشابه در عراق، در برنامه کارفرما بود، در حقیقت کارفرما میخواست در این زمان کم طرح هایی آماده شود تا از ایران در این مسابقه شرکت داده شود… اگر جوایز مسابقه کمتر از این میزان بود، شاید این نگرانی وجود داشت که مقیاس بالای کار باعث شود شرکت کننده حرفه ای وارد گود نشود …

اعلان مسابقه را در همین وبگاه ببینید (در انتهای اعلان جمله به امید واهی برگزاری بی حاشیه خودنمایی میکند …) همچنین پست مربوط به نتایج مسابقه. با اعلام نتایج و با اینکه برگزارکننده اطلاعاتی از سایر شرکت کننده ها در نامه خود ذکر نکرده بود، به زودی جلساتی با حضور سه طرح برتر، که در اعلام نتایج پنجم، ششم و هفتم اعلام شده بود، تشکلیل شد و مراتب اعتراضات کتبی و شفاهی به دفتر فنی کربلا … همچنین نامه ای اعتراض آمیز از طریق سایت ریاست جمهوری ارسال شد… ( نخندید، در آن زمان برخی از نامه ها از این طریق پیگیری میشد…)

مهمترین بخش این نامه اشاره همیشگی به آیین نامه مسابقات است و در این مسابقه خاص، به کلاهبرداری و سوء استفاده از نام و اعتبار معنوی امام معصوم نیز اشاره شده بود.

دادخواهی مسابقه کربلا

همچنین نامه کتبی ارسالی که صرفا پاسخی واهی از برگزار کننده دریافت کرد و مشخص شد که برگزار کننده به هر دلیلی که روز اول مقدار جوایز را به این میزان اعلام کرده، در حال حاضر پشیمان شده و قصد پرداخت جوایز را ندارد … برندگان به ارزشهای معنوی که بسیار در جای خود ارزشمند هستند حواله داده شدند … ولی چه کسی حق دارد خود را نماینده سید الشهدا در ارائه ارزشهای معنوی بداند و از مقام معنوی یک امام معصوم جهت کلاهبرداری از یک گروه مهندسی استفاده کند؟ چگونه این ارزشهای معنوی به او اجازه میدهد قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را به راحتی زیر پا بگذارد؟

متن کامل اعلام نتایج را بخوانید…

اعلام نتیجه مسابقه کربلا صفحه اول

نامه کتبی را چون از طریق گروه ما ارسال نشده، ارائه نکردم ولی به قول دوستی … مدارکش موجوده! در متن اعلام نتایج به نمره نفرات برتر، مقایسه طرحها با طرحهای سفارشی و خلاصه آسمان و ریسمان بافته شده برگزار کننده دقت کنید. کارفرما حتی به متن این نامه هم وفادار نماند. نه مراسمی برگزار شد و نه جوایزی اهدا شد. و نهایتا قضیه با ارسال یک پارچه متبرک و یک لوح تقدیر خاتمه یافت.

لوح تقدیر مسابقه کربلا

سالها از این قضیه میگذرد، اما تلخی این ماجرا از کام ما نرفته است، زمانی که پس از یکماه کار مداوم و شبانه روزی، دریافتیم که برگزار کننده، شرکت کنندگان را به بازی گرفته است. زمانی که دریافتیم، حتی دفتر فنی کربلا، وابسته به ستاد بازسازی عتبات عالیات نیز میتواند خلاف متن صریح قانون عمل کند…

این روزها، عدم رضایت جامعه معمار شرکت کننده در مسابقات، کمی مشهود تر شده است، نمیدانم کمک سایت وزین زروان پلاس بوده که اخبار روز را از آنجا میخوانم یا …

مسابقه سردر بوستان ولایت هم چندی پیش با همه حاشیه ها برگزار شد … اینبار حداقل یک پله جلوتریم … رتبه های اول حذف نشده، به جای آن طرح های برنده یا برخی از طرح های منتخب یک دهن کجی بود به شرکت کنندگان، در این خصوص زیاد نوشته شده … حداقل یکی از شرکت کننده ها هم یک دهن کجی به داوران کرد و یک کار کپی ارائه داد… از قدیم گفته اند … بیله دیگ بیله چغندر![۱]

سوال اینجاست که تا کی؟ تاکی باید از دیدن نتایج بهت زده شویم؟ تا کی هیچ نهادی یا مرجعی نظارت بر کار مسابقات معماری را به عهده ندارد؟ این جامعه خواب آلوده معماران کی قصد بیدار شدن دارد؟ آیا وقت آن نرسیده که …

من به آنان گفتم …

آفتابی لب درگاه شماست

که اگر در بگشایید … به رفتار شما می تابد…

والسلام


[۱] طرف لاف میزد که در شهر ما دیگهایی مسی به اندازه یک میدان ساخته میشود … دوستش در آمد که در شهر ما هم چغندرهایی بسیار بزرگ میروید که برای بیرون کشیدن آن چندین گاو را باید با یک طناب بست. لافزن اعتراض میکند که این مساله غیر ممکن است و در صورت امکان جایی برای پختن ندارد … پاسخ میدهد که اینها در همان دیگهای شما پخته میشود … حالا حکایت ماست این طرح کپی مناسب آن شیوه داوری است.

565

پر کن پیاله را، کین جام آتشین ... دیریست ره به حال خرابم نمی برد

دیدگاه کاربران
 • سهراب تکبیری ۲۹ مرداد ۱۳۹۰ / ۸:۵۵ ب٫ظ

  البته گمان میکنم تعین قواعد بازی با حرکت منسجم یک بحث است و تحریم بحث دیگر ” با نخندیدن به شوخیهای بی مزه یک شو من بی مزه تضمینی بر مدیریت درست و مناسب مجلس تحقق نمییابد اما حد اقل با ادای خندیدن خودمان را فریب نداده بازار شومن بی لیاقت را هم گرم نکرد ه ایم ” .تجربه در آنجاها که صاحاب دارند نشان داده ان جی او ها و تشکلهای صنفی معماری میتوانند تعیین کننده باشند اما در اونجاها که صاحاب ندارند رو نمیدانم…….۱.

 • سهراب تکبیری ۲۹ مرداد ۱۳۹۰ / ۱۰:۱۴ ق٫ظ

  دوستان معمار هیچ تعجب نکنید اگر در مسابقه ای شرکت کردید و فی المثل نفر پنجم یا دهم شناخته شوید بعد بروید ببینید عین طرح شما با تغییرات جزئی با نام شخص دیگری اجرا شده . چرا ؟….چون….!. همکاران گرامی هیچ تعجب نکنید اگر در مسابقه ای شرکت کنید و بعد از تحویل مدارک و مدتها سکوت وپیگیری شما اعلام کنند اصل پروژه به دلیل تغییر مدیر عامل منتفی شده و کسی جوابگوی شما نیست . چرا ؟ ….چون.! عزیزان هم رشته غافلگیر نشوید اگر در مسابقه معماری هیئت ژوری را نخبه ترین و معتبر ترین معماران کشور تشکیل دهند و طرح برنده تنها منطبق با دیدگاه خاص یکی از آنها باشد چرا؟ …. چون .! دوستان خلاق به هیچ وجه شوکه نشوید اگر در یک مسابقه شرکت کنید و بعد متوجه شوید طرح برنده بسیار پیش پا افتاده است و زیر آن را هیئت ژوری متشکل از معتبر ترین معماران کشور امضا کرده اند زیرا طراح آن فرزند یا خواهرزاده یکی از اعضای ژوری بوده چرا ….چون .! همکاران زحمتکش به هیچ وجه جا نخورید اگر کارفرماهای (غالبا دولتی) در پرداخت حق الزحمه شما خصت نشان دهند و نقشه ها را از شما ناقص تحویل گرفته به مناقصه و کارگاه بفرستند و به عنوان صرفه جویی در هزینه ها مدال بگیرند اما در عمل صدها هزارها و میلیونها برابر آن به اصطلاح صرفه جویی را به دلیل دوباره کاریها و ادعاهای پیمانکار ناشی از نقص نقشه ها هزینه کنند و جالبتر آنکه به هیچ مرجع و مقامی نیز پاسخگو نباشند . چرا؟ …چون.! همدردان هنرمند به هیچ وجه دگرگون نشوید اگر در یک مسابقه شرکت کنید و بعد از تحویل مدارک اعلام کنند موضوع پروژه منتفی شده و بعد از مدتی ببینید عین طرح شما با عملکرد دیگری اجرا شده است . چرا ؟ …. چون !یاوران و سروران گرامی سکته نکنید اگر در یک مسابقه شرکت کردید و بعد متوجه شدید با وجود هیئت ژوری پر اعتبار طرح برنده تنها بر اساس نظر فرد خاصی با دکتری مثلا ” استراتلجیک” خط و خطوط اصلی پروژه را تعیین کرده و طرح برنده را مشخص کرده و جالبتر آنکه هیئت ژوری آنچنانی هم زیر آنرا امضا کرده اند چرا ؟ …. چون دوستان من ” اینجا ایران است صدای……..” همکاران گرامی آنها حق دارند بازی کنند اما شما مجبور نیستید بازی بخورید …..

  • مهدی مطلق ۲۹ مرداد ۱۳۹۰ / ۱۲:۴۶ ب٫ظ

   وقت آن رسیده که قواعد بازی را ما تعیین کنیم. اگر جامعه مهندسین معمار با هم و منسجم عمل کند پس از گذشت ۲ یا ۳ مسابقه همه چیز رو به اصلاح می رود. کافیست در یک مسابقه با اعلان عمومی، هیچ معماری شرکت نکند.

 • فرشاد ۲۹ مرداد ۱۳۹۰ / ۷:۵۰ ق٫ظ

  به نظرتون مسابقه ی طراحی سردر ورودی مشهد(محور نیشابور) هم همین اوضاع رو خواهد داشت؟ s-:

  • مهدی مطلق ۳۰ مرداد ۱۳۹۰ / ۵:۲۶ ب٫ظ

   در این مسابقه شرکت نکردم و آمارش رو ندارم، منتها بستگی زیادی به تشکیلات برگزار کننده داره ضمن اینکه برای برگزار کننده های دولتی در صورت خطا باید به دیوان عدالت اداری نامه نگاری کرد. مشکل ما این بود که ستاد عتبات معلوم نیست دولتی است یا خصوصی، متوجه هستید که.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان