پنجمین دوره مسابقه معماری میرمیران

مدتهاست که مسابقات معماری به دو دلیل رنگ و بوی خود را از دست داده ، یکی سودجویی کارفرمایان خصوصا دولتی ها که فکر میکنند با برگزاری مسابقه و عدم اعلام نفرات اول حرکت رندانه ای را انجام داده اند و یا خصوصی که به دمبال چند طرح رایگان معماری هستند و با یک فراخوان چند معمار علاقه مند را به دام خود می اندازند و عبارت “هیچ طرحی حائز رتبه اول نشد” تبدیل به یکی از عبارات چشم آشنای مسابقات شده است.

و دوم نبود مرجعی که اعتبار بخش مسابقات معماری و حتی اداره کننده این مسابقات باشد نهادی که خصوصی و زیر نظر جامعه جهانی معماران یا  the international union of architects بوده و مثل سایر نقاط دنیا اعتبار بخشی و اداره مسابقات بر عهده اوست.

در کنار این کمبود، باز هم با تلاش افرادی علاقه مند و مسئول گاه و بیگاه و گاهی هم به طور مداوم! مسابقاتی ارزشمند برگزار میشود ، مهمترین اینها مسابقه معمار است که سالانه برگزار میشود و به همت و تلاش برگزار کننده های آن باید و باید که دست مریزاد گفت. مسابقاتی هم که مثل مرکز تجارت ساختمان برگزار میشوند همیشه کاستی های مهمی دارند ، مثلا مسابقه اخیر هرگز شمایی از طرح های برنده را منتشر نکرد.

مسابقه میرمیران هم که چند وقت است توسط بنیاد میرمیران شکل گرفته ، از ابتدا حداقل به لحاظ رسانه ای خیلی ضعیف ظاهر شد. از طرفی مثل مجله معمار ، رسانه ای در اختیار ندارد که آثار به خوبی منتشر شود و از طرف دیگر روی وبسایت این بنیاد اثری از آثار مسابقات قبلی نمیبینیم… پنجمین دوره مسابقه هم با یک فراخوان مریض … بدون شرح درستی از مطلب و خواسته ها و مدارک اعلان شده .

اصلا در خصوص اینکه چرا مسابقات بنیاد میرمیران موضوعاتی علمی تخیلی دارند هیچ توضیحی داده نشده. اینکه مهندس میرمیران به کانسپت طرح علاقه خاصی داشت شاید صرفا عنوان مسابقه را که “مسابقه طراحی مفهومی” است ، توجیه کند … ولی باقی ماجرا گنگ و مبهم است … شاید من نمیفهمم ، چرا بستری ندارد این طرح معماری ؟ چرا برنامه ای ندارد این طرح معماری ؟ چرا عنوان عملکردی ندارد این طرح معماری ؟ میرمیران هم به عنوان یک معمار حرفه ای همین اندازه روی هوا کار میکرد؟ فکر نمیکنم … حتی اگر شاخص ترین طرح های او طرح های ناکام مسابقاتش باشد … باز هم از او هرگز در هیچ نوشتاری ، نخواندم که معماری بدون هیچ تعریفی … امکان پذیر است … شاید این مسابقات بیشتر به بنیاد شیردل وابسته باشد. لطفا مرا روشن کنید.

565

پر کن پیاله را، کین جام آتشین ... دیریست ره به حال خرابم نمی برد

دیدگاه کاربران
 • عادل زمانی ۲۴ اسفند ۱۳۹۰ / ۵:۳۲ ب٫ظ

  با سلام با تشکر از زحماتتون لطفا اگه ممکنه در صورت بودن مسابقه بنده رو هم با خبر کنین

 • archalireza ۱۴ دی ۱۳۹۰ / ۳:۴۸ ب٫ظ

  در مورد مسلیقات دولتی وخصوصی خیلی از حرفات درست ولی نتایج برندگان
  مسابقه میرمیران هم کاراش تو مجله معماری وشهرسازی که سردبیرشم داراب دیباست چاپ میشه.به نظر منم همین که در حد طرح مفهومی پیش میره خیلی همخوبه.

 • msam ۲۵ آذر ۱۳۹۰ / ۶:۰۰ ق٫ظ

  etoood.com

 • ابوالفضل بالارستاقی ۲ خرداد ۱۳۹۰ / ۶:۴۲ ب٫ظ

  اگر ممکنه در صورت بودن مسابق یا فراخوان در زمینه معماری و شهرسازی این بنده حقیر را مطلع فرمایید با تشکر از فعالیتتون

 • حسین ۲۹ دی ۱۳۸۹ / ۱۰:۲۴ ق٫ظ

  ما می بریم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان