آرشیکد یا رویت ؟

بعد از قرارگیری پست رویای معماران یکی از دوستان زحمت کشید و مطلب کاملی در مورد آرشیکد فرستاد. مطلب به طور کامل در اختیار شما قرار گرفته است ضمن تشکر از خانم ندا با زدن ادامه مطلب ، به طور کامل مقاله رو بخونید من یه حاشیه کوچک هم اضافه کردم …

آرشیکد یک برنامه ی کاربر دوست است که دقیقا بر اساس نیاز های یک معمار و برای طراحی فاز ۲ به صورت همزمان دو بعدی و سه بعدی طراحی شده است. اولین حسن برنامه نسبت به برنامه  های مشابه به ساختار برنامه نویسی آن مربوط  می شود . در این نرم افزار مبنای دو بعد ی و سه بعدی از هم جداست و با وجود حجم بالای فایل های تولیدی هیچگاه سیستم کند نمی شود.

همه ی نرم افزار های گروه CAD به عنوان ابزار برای طراحان عمل می کنند اما بی اغراق می توان گفت آرشیکد بیش از یک ابزار و نزدیک به یک دستیار است که کاربر را یاری می کند تا حین  ترسیم با حرکت بین پلان ، برش و نما ایرادات فنی را شناسایی و رفع کند.

در زیر بخشی از قابلیت های آرشیکد که مشخصا به ترسیم فاز ۲ باز می گردد اشاره و از قابلیت های سه بعدی چشم پوشی می کنم.

· اندازه گذاری با سیستم های مختلف ، حساس به سطوح و تا چند رقم اعشار . قابلیت های اتوماتیک در این نرم افزار تا حدی است که شما می توانید هر سه خط اندازه گذاری برای دیوار های خارجی را با چند کلیک و به صورت اتوماتیک  با استاندارد های بین المللی داشته باشید.

· ساخت آیتم ها متنوع با هر سطح مقطعی که مورد نیاز باشد به کمک profile ها تا آنجا که کاربر می تواند یک wallsection کامل یا یک  پله با جزئیات فاز ۲ را به صورت سه بعدی در هر چند پروژه ای  داشته باشد.

· ایجاد لایه بندی مختلف برای کف سقف و جداره به کمک composite ها که کاربر را قادر می سازد در کمترین زمان ممکن layout ها را در پلان و برش ترسیم کند.

· تیپ بندی در و پنجره و تهیه نقشه تیپ بندی در و پنجره همچنین جدول تعداد به صورت خودکار انجام می پذیرد.

· تهیه فهرست خودکار حین شیت بندی

· با اختصاص دادن قیمت به هر عنصر در پایان می توانید جدول ریز متره و برآورد داشته باشید.

· تغییرات در ارجاعات به صورت خودکار اعمال می شود.

· پشتیبانی از فونت های windows و بی نیاز از استفاده از lisb ها

· قابلیت گروهی کار کردن بر روی پروژه به طوری که هر لحظه هر فرد بر اساس دسترسی که برایش تعریف شده قسمتی را تغییر بدهد در کل نقشه های مرتبط با آن تغییر مورد نظر اعمال می شود. ۵ نفر از طریق سرور جهانی و بی نهایت از طری سرور داخلی شرکت می توانند روی یک پروژه کار کنند.

· ترسیم دیوار شیشه ای curtain wall با اتصالات و پروفیل های استاندارد با قابلیت فرم گیری بالا

· با فعال کردن trace شما می توانید هم زمان با خطوط کمرنگ سایر نقشه ها را زیر دستتان داشته باشید ، کنترل کنید و تغییر دهید.

· تغییر مقیاس خود نرم افزار میزان جزئیات موجود در نقشه ها را تنظیم کرده همزمان مقیاس هاشور ها و شماره قلم ها را متناسب می کند. بدین ترتیب می توان در یک پروژه نقشه هایی با مقیاس های مختلف داشت.

· البته این شما هستید که تعیین می کنید یک object به مقیاس حساس باشد یا نه واقعی ترسیم شود یا سمبولیک و هر  موضوع در چه طبقاتی دیده شد.

· با اینکه همه ی عناصر سه بعدی کشیده می شوند اما در صورت نیاز با تنظیم worksheet می توانید هر قسمتی را که خواستید دو بعدی save و فقط با خط و هاشور سروکار داشته باشید.ضمنا نرم افزار امکان استفاده از object های دو بعدی را برای قسمت هایی که برش از آنها رد نمی شود و یا نمی خواهید دید داخلی داشته باشید فراهم ساخته است.

· اما شیت بندی . خطا های انسانی با هوشمندی نرم افزار نسبت به مقیاس ترسیمات و ابعاد کاغذ به صفر می رسد. ضمنا  با افزودن text ها اتوماتیک می توانید شماره صفحات و ارجاعات را تنظیم خودکار کنید.و بهتر از آن محتویات یک پروژه را هر چند صفحه که باشد یکجا به plotter بفرستید و برای هر قسمت تنظیم جداگانه ای نیاز نباشد.شیت بندی می تواند حین انجام کار صورت بگیرد و محدودیتی ندارد و هر تغییری با آپدیت شیت ها روی آنها اعمال می شود.

· به خلاف نرم افزار های autodesk که هنگام انتقال دادن فایل ها لازم است همه یضمیمه ها نیز جداگانه انتقال داده شود اینجا با ساختن آرشیو هر لحظه از پروژه می توانید همه ی ضمیمه ها را همراه داشته باشید و همه ی پروژه در همان یک فایل ذخیره می شود.

· با آرشیکد هیچ فایلی را از دست نمی دهید.

· آرشیکد همه ی ترسیمات انجام شده در اتوکد را به صورت دو بعدی و با همه ی مشخصاتش می شناسد و ادیت می کند می توانید انواع فایل های تصویری مورد نیازتان را به آن الصاق کنید و در محیط ببینید. مثلا کاتالوگ هایی که گاهی باید همراه پروژه شوند با هر فرمتی می توانند الصاق شوند. به علاوه برای دیگر تیم های طراحی مثل مکانیک و سازه و …که برای ترسیم نیازمند نقشه های اتوکدی هستند خروجی cad قابل ویرایش می دهد.

· بعضی از خاصیت های max مثل radiosity به طرز چشمگیری با محاسبات دقیق در render های archicad لحاظ شده که برای کار معماری تا ۸۵% نیاز را برآورده می کند اما در زمانی حدود یک دهم.

در آخر فکر می کنم باید اشاره کنم که عدم اقبال عمومی نسبت به آرشیکد ناشناخته بودن آن است که به دلیل وابسته بودن به سیستم عامل مک می باشد و تا روی windows بنشیند autodesk بازار را تسخیر کرده است.

دوست عزیز تصور می کنم همین قدر کافی باشد هرچند قابلیت های نرم افزار در قالب سه بعدی نیز مجالی به همین بلندی می طلبد.

موفق باشید.

حاشیه : دوتا مطلب هست که میخوام در ادامه این متن اضافه کنم راستش وقتی متن مربوط به رویت رو نوشتم بی اطلاع از وجود آرشیکد و امکانات اون نبودم خصوصا اینکه آرشیکد قدیمی تر هم هست منتها همونطور که در آخر متن هم اومده تسخیر بازار ایران توسط اتوکد و اقبال عمومی اون در شرکتهای معماری است. نرم افزار های ترسیمی زیادی با قابلیتهای مختلف به بازار اومد ولی هیچکدام به توانایی و کاربرپسندی اتوکد نبودند. منتها جای نرم افزار هوشمندی مثل آرشیکد در بسته نرم افزاری autodesk خالی بود و نرم افزارهایی مثل ۳dviz یا architectural desktop هم نتونست معمارایی که خودشون کار خود رو انجام میدادند رو راضی کنه …

آرشیکد برای مکینتاش روز اول ساخته شد و من مدتهاست منتظر نرم افزاری بودم که بتونه مثل مهدی موعود ظهور کنه و اقبال عمومی داشته باشه. اگر حتی رویت هم کم کم کتاب فارسیش نیاد و تو شرکتها رواج پیدا نکنه شاید …

ما ترسیمات فاز ۱ رو با اتوکد انجام میدیم … سه بعدی میکنیم

تو مکس هم سه بعدی و هم راندو و انیمیشن میگیریم مایا هرگز نتونست در معمارای ایران نفوذ کنه و جای مکس رو بگیره …

و نیاز داریم به نرم افزاری برای فاز۲ … فاز۲ معماری پدر ما رو در آورده … اصلاحات نقشه ها و ایرادات اونها و هزینه کم و زمان کمتر باعث نا کارآمدی خیلی از نقشه هاست …

زمانی که فاز۲ کار میکردم تلاش خیلی زیادی کردم برای هماهنگ سازی و استاندارد سازی نقشه های فاز۲ ولی کم کم تن خسته خود رو کنار کشیدم. الان همه تلاش خود رو برای رواج این نرم افزار انجام میدم . ضمنا به آرشیکد کاران هم توصیه میکنم با ورود به رویت هم با مجموعه autodesk سازگار بشند و هم به همه گیری مطلب کمک کنند چون کسی که با اون نرم افزار کار کرده باشه منطق مشترک رو به خوبی درک کرده و در این یکی هم به سرعت پیشرفت میکنه.

با تشکر.

565

پر کن پیاله را، کین جام آتشین ... دیریست ره به حال خرابم نمی برد

دیدگاه کاربران
 • میلاد ۱۷ مهر ۱۳۹۶ / ۱۱:۲۷ ق٫ظ

  من دنبال کار تو زمینه آرشیکد میگردم

 • فرهاد ۶ بهمن ۱۳۹۴ / ۷:۰۶ ق٫ظ

  با سلام خدمت دوستان
  می خواستم بدانم ، چگونه می توان در آرشیکد پشت پنجره ها پرده آویز نصب نمود ؟

 • دانشجو ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ / ۳:۱۱ ق٫ظ

  سلام
  من برای تحویل پروژه ام می خوام با تری دی مکس مدلینگ کنم اما چون وی ری بلد نیستم و وقت تنگه یکی بهم گفت با رندر رو روِیت بگیرم که اسونه. می شه از فایل تری دی مکس برد رویت و اونجا بهش متریال داد و چه طوری؟
  ریسک با توجه به کمبود وقت رندر رو با رویت برم؟
  می شه راهنماییم کنید و جواب رو به ایمیلم ارسال کنید؟

 • سارا ۶ مرداد ۱۳۹۲ / ۸:۲۸ ب٫ظ

  سلام . من هم آرشیکد کار میکنم هم رویت و اسکچاپ و مایا ….. اما به نظر من همه این نرم افزار ها خوبن ….هرکسی با یک نرم افزاری مچ هس و کار میکنه . اما من اگه یک سایت شهری داشته باشم میرم سراغ آرشیکد یا رویت ، اگه طراحی داخلی باشه میرم سراغ مایا یا مکس اگه یک مدل ساده و جمع و جور باشه میرم سراغ اسکچاپ… در هر صورت همه این نرم افزارها یک جاهایی زودتر معمار رو به نتیجه میرسونه . درضمن آرشیکد ۱۶و ۱۷ هم میتونی داخلش آبجکت بسازی و هم میتونی متریالهای مختلف بسازی و هم آجکتهای زیادی ازمکس بهش اضافه کنی ……….با تشکر

  • ایمان ۲۲ آبان ۱۳۹۶ / ۲:۵۵ ب٫ظ

   سلام من با برنامه Chief Architect کار میکنم

   برای رندر گیری از چه برنامه هایی میتونم استفاده کنم؟

   خود برنامه رندرش ضعیفه هم زمان هم کیفیت

   حالا اگه برنامه دیگه ای هست که کیفیتش برای کار طراحی کابینت مناسب باشه بهم معرفی کنید ممنون میشم

   ممنون میشم راهنماییم کنید

 • مژگان ۲۹ تیر ۱۳۹۲ / ۵:۱۲ ق٫ظ

  دلیل تفاوت در اندازه های نوشته شده در نقشه با اندازه گذاری مجدد با diminastion

 • ghasem.mahshid ۶ بهمن ۱۳۹۱ / ۷:۳۴ ب٫ظ

  با سلام. باید وارد محیط (سه بعدی) ارشیکد بشی و اون وقت فایلتو با پسوند ۳ds سیو کنی بعدش هم تو مکس import کنی.

 • mina ۳۰ دی ۱۳۹۱ / ۱۰:۱۸ ق٫ظ

  yek file 3dmax ro mishe dar revit baz kard.ya mishe ye projeye max ro be revit enteghal dad? mamnun misham age pasokh bedin.merc

 • hooman ۲۸ دی ۱۳۹۱ / ۷:۰۵ ب٫ظ

  maryam jan man ba max revit va archi kar mikonam va bayad begam ke kheyli rahat shoma ham hajeme khametoono mitooni enteghal bedit be max az archi ham hajmi ke daraye materiyal hast va rahat ba vray misheh noor pardazi kardo materiyal dad

 • امیر ۲۲ دی ۱۳۹۱ / ۶:۳۷ ب٫ظ

  با سلام به دوستان آرشیکد بدونه اتوکد معنی نداره تلفیق این ۲ بعضافه ۳d max که خودم در زمان دانشجویی این کارو میکردم و با دادن تیزرهایی از داخل محیط طراحی شده همه رو هیرت زده میکردم

  • SHIHAN ۱۶ تیر ۱۳۹۲ / ۹:۳۱ ب٫ظ

   هیرت= حیرت؟؟؟

 • حامد ۹ دی ۱۳۹۱ / ۷:۳۷ ق٫ظ

  این پروژه حداکثر دو ساختمان با یک پل ارتباطی و ۴ طبقه پارکینگ و ۶ طبقه روی زمین که تیپ نمیباشند. افراد گروه با اتوکد ارکیتکچر آشنایی بیشتری دارند. شما با این نرم افزار کار کردید؟ تعداد کمی با این نرم افزار کار کردند و اونو میشناسند. خیلیها با آرشیکد اشتباه میگیرند.

  • مهدی مطلق ۹ دی ۱۳۹۱ / ۶:۲۳ ب٫ظ

   @حامد, اتوکد آرکیتکچر خیلی متداول نیست، آیا کارفرما با فایلهای خروجی مشکلی ندارد؟ فایلها رو راحت با تیم تاسیسات برق و مکانیک رد و بدل می کنید؟ آشنایی من با اتوکد آرکیتکچر زیاد نیست ولی اگر این نرم افزار که قدمت بیشتری هم داره جواب می داد، اتودسک رویت رو توسعه نمی داد. اگر من باشم، یا در اتوکد استاندارد کار می کنم (اگر وقت محدود باشد) اگر وقت بیشتر باشد با رویت. کلا خاطره خوبی از خروجی های آرکیتکچر ندارم حتی با اتوکد استاندارد هم سازگاری خوبی نداشت.
   بسته به تعداد افراد گروه کار را باید تقسیم کرد، یک نفر حرفه ای در فاز ۲، با هماهنگی سازه پلان اصلی را با ستونها و محورها ترسیم می کند، سپس به تعداد نفرات، کارها بخش بندی می شود، اگر فرصت شد به عنوان یک کار نمونه، در یک مطلب جدا نحوه فعالیت تیم کاری فاز ۲ را تشریح می کنم، ۱۰۰۰۰ متر برای یک طبقه زیاده البته مثل اینکه هنوز فاز ۱ نهایی هم ندارید.

 • حامد ۴ دی ۱۳۹۱ / ۱۰:۵۷ ق٫ظ

  سلام
  من میخواهم یک پروژه صد هزار متر مربعی را فاز ۲ کنم. شما Revit Architecture را ترجیح میدهید یا AutoCad Architecture ؟ رویت قابلیت اشتراک گذاری برای چند نفر بصورت همزمانو داره؟ با توجه به بزرگ بودن پروژه و اینکه رویت همه اطلاعاتو در یک فایل نگه میداره بهتر نیست از اتوکد آرکیتکچر استفاده بشه؟ لطفا راهنمایی کنید.

  • مهدی مطلق ۴ دی ۱۳۹۱ / ۱۱:۵۰ ق٫ظ

   @حامد, اگر شما و تیم کاری کاملا بر فاز ۲ در رویت مسلط هستید مسلما قویتر و بهتر است. اما در صورتی که تسلط کافی نباشد، این ابعاد برای آزمودن کمی زیاد است. ضمنا این مساحت در سطح زیاد شده یا طبقات؟ یک ساختمان است یا چند ساختمان؟ پاسخ به این سوال خیلی مهم است.

 • وطن دوست ۱۵ آبان ۱۳۹۱ / ۲:۴۶ ب٫ظ

  سلام همه نظرات رو از اول تا اینجا خوندم. نرم افزار فقط وسیله است. مهم معمار است و ایده های او. من ۷ سال با آرشیکد کارکردم و هیچ مشکلی هم نداشتم. از طراحی داخلی و نما گرفته (یعنی صرفا استفاده بعنوان مدل ساز سه بعدی) تا طراحی نقشه های فاز ۲ برای تایید سازمان نظام مهندسی که خوشبختانه هیچ چیزی هم نبوده که نتونم باهاش مدل کنم. نکات زیر راهم در مورد قابلیت های آرشیکد بدونید بد نیست ، بعضی از دوستان بخاطر عدم اطلاع بعنوان ضعف آرشیکد ذکر کرده اند :
  ۱- نرم افزار آرشیکد قابلیت ارتباط با نرم افزار های زیر را دارد :
  ۱-۱-ورود مدلها از اسکچ آپ و حتی مستقیما از سایت ۳Dwearhouse
  ۱-۲- ورود نقشه های دو بعدی و سه بعدی از اتوکد و شیت بندی آنها
  ۱-۳- ورود مدل سه بعدی سازه از نرم افزارهای sap و Etabs با رابط IFC
  ۱-۴- خروچی اطلاعات به ۳DSMAX با خروجی .OBJ با تمام متریالها و بدون کوچکترین دستکاری در مکس می توانید با VRAY رندر بگیرید.

  ۲- موتورهای رندری که مستقیما با ARCHICAD کار می کنند مثل موتور پر قدرت MAXWELL که واقعا وی ری حرفی برای گفتن در مقابلش نداره. و موتور رندر ARTLANTIES که سرعت واقعا خوبی داره برای پروژه های عادی.

  ۳- آیا معادلی برای VIRTUAL BUILDING EXPLORER در REVIT سراغ دارید اگر دارید بگویید تا ما هم مطلع شویم.(گشت و گذار در محیط بنای طراحی شده با دتایل بالا و نور خورشید و رندر شده دقیقا مشابه یک بازی سه بعدی) و خروجی آن بصورت .EXE که بدون نگرانی طراحی خود را در اختیار دیگران می گذارید.

  البته هر نرم افزاری نقاط قوت و ضعفی دارد ضعفهای آرشیکد در کشیدن دیوارهای خاص و خارج از عرف ضعف آرشیکد در معماری دیکانستراکشن و …. که برخی از این نقوص در REVIT هم دیده می شود.

  اما از این گفتار طولانی دو نتیجه را می خواهم برداشت کنم

  ۱- مهمترین ابزار در درست یک معمار فکر و ایده اوست نه نرم افزار.

  ۲- هر نرم افزار دارای نقصها و معایبی است که اگر نبود تولید ورژنهای بالاتر بی معنی بود. اما شما می توانید با کمی تحقیق و پشتکار همه محدودیتهای نرم افزار را حل کنید و نتیجه دلخواه خود را بگیرید.

  موفق باشید

  • مهدی مطلق ۱۵ آبان ۱۳۹۱ / ۳:۴۵ ب٫ظ

   @وطن دوست, جناب آقای وطن دوست، دیدگاه شما با عنوان “مهم معمار است و ایده های او” منتشر شد. سپاس از شما به خاطر این نوشته ارزشمند

 • مسعود ۵ آبان ۱۳۹۱ / ۱۱:۲۶ ق٫ظ

  سلام
  شما نسبت به رویت به شدت تعصب دارید(البته رویت هم یک نرم افزار با قابلیت ها و محدودیت های خاص خودش)
  لطفا در مورد آرشیکد که زمانی بهش میگفتن غول چراغ جادوی معماری نظر ندین

 • Elmira ۱۹ مهر ۱۳۹۱ / ۷:۳۵ ب٫ظ

  chetori mishe archicado bord tu 3d max??

 • آیلا ۱۲ مرداد ۱۳۹۱ / ۱۱:۲۷ ق٫ظ

  من اما یه راهنمایی هم میخواستم اگه بتونید کمکم کنید ممنون میشم و بیشتر ممنون میشم اگه مسولان سایت بتونن با ایمیلم به من جواب بدن
  من میخوام با جزئیات متره کردن تو رویت بیشتر اشنا شم
  بسیار ممنون میشم اگه بتونید راهنمایی م کنید

 • آیلا ۱۲ مرداد ۱۳۹۱ / ۱۱:۲۳ ق٫ظ

  سلام همه دوستان نظر مقایسه ای شون رو نسبت به این دو نرم افزار دادن اما به نظرم یه فاکتورهم در خروجی نهایی تاثیرداره و اون تسلط به نرم افزاره یعنی شما اگه در هر نرم افزاری بتونید از ۱۰۰٪ قابلیت اون استفاده کنید – هر چی که باشه – پیشنهاد میکنم سراغ چیز دیگه ای نرین اما مهم اینه که با تسلط کمتر کدوم نرم افزار خروجی بهتری به شما میده! من کسی رو میشناختم که تو آرشیکد چیزی نبود که نتونه در بیاره اما منی که در هر دو نرم افزار متوسط بودم با رویت خیلی خیلی راحت تر کار میکردم در مورد رندر هم باید بگم رندر متوسط رویت مخصوصا تو داخلی با ویری متوسط رقابت میکنه هرچند که ویری حرفه ای تقریبا با عکس برابری میکنه و البته خیلی هم بیشتر طول میکشه… در حالی که تو رویت میتونید بهترین رندر ها رو تو ماکسیمم ۳ ساعت بگیرید

  • شیرین ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ / ۷:۱۸ ق٫ظ

   نرم افزار رویت واسه مکینتاش هم وجود داره ؟

 • محمد جم ۱۱ اسفند ۱۳۹۰ / ۳:۲۹ ب٫ظ

  سلام خدمت شما دوستان .
  من مدتی هست که مجذوب برنامه ارشیکد شدم و الان ۱ سوال برام مطرح شده که ایا این نرم افزار این قابلیتو داره که شئ جدیدی درش ساخته بشه؟
  ممنون میشم اگه جوابمو بدید

 • پیام ۳ بهمن ۱۳۹۰ / ۸:۰۹ ب٫ظ

  یک راهنمایی می خوام:
  من می خوام مدل کلی یعنی مستر پلان کانسپچوال یک شهرک ۲۰۰۰ هکتاری رو مدل کنم و یک رندر معمولی بگیرم با توجه به فراوانی ابجکت های آماده گوگل اسکچاپ به نظر شما دوستان من از ترکیب گوگل اسکچاپ با پلاگینv-ray استفاده کنم یا از کانسپچوال مسینگ revit؟

 • hamed ۲۹ دی ۱۳۹۰ / ۷:۲۷ ب٫ظ

  aghaye jamal age mikhayd vasatoon object mitoonam beferestam
  darzemn
  aghaye motlagh benazaram harvaght toonestid ba moadelate daraje 3 archicad 15 shell tarahi konid oonvaght dar moredesh ezhare nazar konid

 • hamed ۲۹ دی ۱۳۹۰ / ۷:۲۴ ب٫ظ

  salam doostan
  man ba archikad 6 shoroe kardam o alan archicad 15 o daram vaghean ta revit bekhad biad jaye archi cado begire chansali tool mikeshe
  age khastid mitoonam ye seri site moarefi konam ke vaghean ghodrate archicado behetoon neshoon mide:)
  dar zemn man tahala ba otocado amsalesh kar nakardam chon hich vaght niaz peyda nakardam
  tanha dalili ke archicad ye kam kamtar shenakhte shodast ine ke avayel makhsoos mac boode

 • جمال ۶ دی ۱۳۹۰ / ۳:۴۶ ب٫ظ

  البته بگم که رویتم کار کردم پیچیده و وقت گیره به نظر من اتودسک نتونس یکه تازی آرشیکدو ببینه

  • مهدی مطلق ۱۰ دی ۱۳۹۰ / ۴:۵۴ ب٫ظ

   خداییش آرشیکد در مقابل رویت مثل جوک و اس ام اس میمونه و کار با رویت اینقدر سادست که من هم باهاش پروژه بستم، اتودسک خلا نیاز به همچو نرم افزاری را به خوبی حس کرد و پاسخ عالی به آن داد

 • جمال JAMAL ۶ دی ۱۳۹۰ / ۳:۴۰ ب٫ظ

  به نظر من ایرانیا فقط دوس دارن تبلغ کاذب کنن مثل تبلیغ رویت.آرشیکد همیشه به داداه من رسیده همه طرحامو باهاش کشیدم خیلی هوشمنده رندراشم توپه فقط آبجکتاشو کم دارم یا حتی ندارم همینطور متریال زیاد گشتم کم پیدا کردم ولی فقط آرشیکککککککککککککد

  • مهدی مطلق ۱۰ دی ۱۳۹۰ / ۴:۵۹ ب٫ظ

   تبلیغات کاذب کدومه؟! مگه ما قصد فروش کتاب یا نرم تفزار رویت رو داریم؟؟ این صحبتها از آرشیکد کار های حرفه ای نقل شده … آرشیکد خیلی خوبه، همینطور که جوک خیلی خوبه و آدم رو سرگرم میکنه ولی برای کار جدی به گفتار و نوشتار قوی نیاز هست که رویت آنرا برطرف کرده

 • سهراب تکبیری ۲ آبان ۱۳۹۰ / ۱۰:۰۳ ب٫ظ

  لطفا دوستان راهنمایی کنند کدام مارک نرم افزار رویت را برای نصب توصیه میکنند؟؟؟

 • ندا ۱ آبان ۱۳۹۰ / ۱۲:۰۷ ب٫ظ

  آقای مردانی ما دنباله تلهفون شما میگردیم لطفآ تماس بگیرین با ا میل من

 • علي ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ / ۶:۲۸ ق٫ظ

  ممنونم

 • مرتضی ۲ دی ۱۳۸۹ / ۳:۰۹ ق٫ظ

  از بحث بالا خیلی استفاده کردم….اما چند نکته:
  ۱. طی تحقیقات اینحانب در دفاتر مهندسی در کانادا و امریکا و ایتالیا که دوستانم فعالیت میکنن پی به اهمیت ویت بردم و کارکردن با اونو اغاز کردم…
  ۲.طی همین پرسو جو متوجه شدم که ارشیکد روز به روز از رونقش داره کم میشه و گرایش به رویت روز به روز در جهان بیشتر میشه(۱۰۰% به خاطر اتودسک)
  بنده حقیر با کد و ارشیکد و مکس کار کرده بودم اما حالا و در زمان حال فقط با رویت و مکس و تا حدودی کد….
  واقعا رویت شاهکاره …..
  البته شاید مثل اقای امیر که ارشیکد حرفه ای کار کردن نپذیرفتن رویت قابل درک باشه اما با کلیه حرف های اقای مردانی موافقم
  موقف و پیروز باشید

 • فرشاد مردانی ۲۶ مهر ۱۳۸۹ / ۷:۵۲ ق٫ظ

  سلام
  در مورد مطلبی که آقای شیرخانی ذکر کردهاند باید بگم که من با ایشان موافق هستم. اما یک توصیه هم دارم :
  اینکه حتما با رویت کار کنید و اونوقت با آرشیکد مقایسه اش کنید.
  بنده بعنوان فردی که با هردوشون کار کرده ام ترجیح می دهم که با رویت کار کنم .

 • علی شیرخانی ۲۴ مهر ۱۳۸۹ / ۴:۴۹ ب٫ظ

  با سلام من علی هستم و مدرس آرشیکد
  برام جالبه که بدونم چرا هر کی که به یه نرم افزار نسبتا” مسلطه فکر میکنه بقیه نرم افزارها به درد نمی خورن
  من با هیچ کدوم از برنامه ها مخالفتی ندارم اما با توجه به اینکه من با نرم افزارهای زیر به صورت حرفه ای کار میکنم نظرم اینه که آرشیکد یه چیز دیگه است
  برنامه ها اینان : اتوکد – مایا – تردی مکس و متورهای رندر گیری آترانتیس-مکس ول-وی ری
  جمله ای که همیشه در مورد رندر به شاگردهام میگم اینه که ((مهم نیست که شما با چی حجم رو ایجاد کنید مهم اینه که از چه موتور رندری استفاده کنین)) ضمنا”
  هیچ برنامه ای راحت تر از آرشیکد ترسیمات سه بعدی را ویرایش نمی کنه .
  ضمن احترام به نظر دیگر دوستان محترم

 • حسین ۲۰ شهریور ۱۳۸۹ / ۸:۰۹ ب٫ظ

  بنده دانشجوی ترم آخر معماری هستم و از ترم سه و چهار که شروع به کشیدن نقشه کامپیوتری کردم ابزارم آرشیکد بوده و کاملا هم ازش راضی بودم و هیچ وقت هم سراغ اتوکد نرفتم چون فکر می کنم معمار در طراحی نیازمند یک برنامه هوشمند هست . ولی مسئله ای که اینجا می خوام بگم لزوم توجه به کابر هستش . یقینا استفاده یه مهندس مشغول به کار با یه دانشجو و انتظاراتی که ازش میره تفاوت داره . اینو گفتم برای اینکه الان یه یک ماهی هست که مشغول فراگیری رویت هستم و به جرئت می تونم بگم استفاده با بازده بالا از این برنامه مختص کابر حرفه ای هست . در انکه هر دو برنامه مناسب ترین گزینه برای معمار هست شکی نیست ولی فکر می کنم از یه سطحی به بعد رویت مناسب تر باشه. مزیت دیگه این برنامه همخوانی کامل با نرم افزارهای دیگه اتودسک هست که همگی در گروه خودشون بهترین اند.

 • majid ۴ شهریور ۱۳۸۹ / ۵:۵۴ ق٫ظ

  سلام.اگه کسی ناراحت نمیشه….هرکس تو هر نرم افزاری خداس کارشو بزاره زمان هم بزنه بعد مقایسه کنید؟ مریم خانوم ماکسول آرشیکد رو ساپورت میکنه شما ک تحقیق کردید چرا؟من هم آرشیکد کار کردم ۳سال هم چیف ارچیتکتور هم دسیگن هم مکس ولی فک میکنم رویت جالب باشه .نمونه بزارید هم از رندر هم جزئیات بعد بحث کنید.
  آرشیکد مقدماتیه کد ۲ بدی مکس ۳ بدی رویت همرو با هم داره والی فکر نکنم رندرمکس رو انجام بده شکی نیست که revitبرنامه خوبیه.

 • فرشاد مردانی ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ / ۱۲:۳۷ ب٫ظ

  سلام
  از آقای امیر متشکرم که نظر دادند.اما باید بگم که :
  جناب آقای مهندس امیر.
  نرم افزار ایتبس یکی از نرم افزارهای محاسباتی رشته مهندسی عمران هست کما اینکه سیف و خیلی نرم افزارهای دیگه رو هم داریم.منتها مهندس عزیز شما نقشه هاتون رو هم توی ایتبس می کشید ؟ یا تو اتوکد؟ بحث اینجاست که ایتبس واسه نقشه کشی نیست بلکه واسه محاسبات هست.

  ما داریم در مورد ترسیم بحث می کنیم نه محاسبات.
  رویت به هیچ وجه محاسب خوبی نیست .

 • amir ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ / ۱۲:۰۷ ب٫ظ

  جناب مهندس فرشاد مردانی
  من داشتم موضوعا ت شما رو میخوندم که یک چیز جالب بود
  شما مگید رویت داره تو همه زمینه همچون سازه پیش میره
  من خودم مهندس عمران تنها نرم افزار خوب سازه اتابس است
  حالا یک موضوع دیگه برای من جالبه در تمام دنیا به جز ایران که برای من جالبه
  هر رشته یک نرم افاز توپ داره
  حالا شما برای برش تو اتوکد چقدر زحمت بادی بگشی؟
  حالا باری برش تو ارشیکد چقدر؟
  ارشیکد ۱ دقیقه اتوکد ۱ ساعت

  فرقشون چی است؟

  فرق این است که ارشیکد تمام معیار یک مهندس معمار میدونه و تماما فکرش روی این است
  ولی اتوکد داخل همه زمینه ها جلو میره ولی اون چیز ۱۰۰ به شما نمیده

  من اینو داخل نرم افزارهای دیگه مثل ارتلانیس و مکس دیدم یکی مخصوص معماری دیگری همه چیز

  پس همیشه باید دنبال چیزی باشید که ۱۰۰ اون رشته در نظر بگیره که در ایران برعکسه(داخل همه چیز)

 • amir ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ / ۱۱:۵۷ ق٫ظ

  من با تمام وجود میگم ارشیکد

  شما مدل میکشید بعدش برای رندر ببردید تو ارتلانتیس یا مکس رندر بگیرید ببینید چی در میاد

  خوبی ارشیکد به تمام نرم افزارها قبلیت بالای پلاگین و کشیدن سریع است

  من خودم مکس تا حدودی کار کردم خیلی سنگین است

  بهترین کار همون کاری است که گفتم

  ضمنا ارتلانیس خیلی قویتر مکس است(البته تو معماری)

  ولی در کل میگم خودتونو اذیت نکنید هر کدوم را بلدی ادامه بدید عالی است کسانی که این نرم افزارها را درست کردند خودشون همه چیز را میدوند حالا بعضی ها مگین ارشیکد قابلیت این نمداره ولی کافی برج العرب را ببنید که با این نرم افزار اجراش کردند

  http://iranengin.blogsky.com/

  از وبلاگ ما دیدن نماید جدیدتریم مدل ها و متریال ها همه وهمه در یک جا

 • مریم ۱۴ مرداد ۱۳۸۹ / ۵:۴۹ ق٫ظ

  سلام عرض میکنم خدمت تمام صاحب نظران گرامی.
  دوستان به یه نکته جالب که اصلا اشاره نکردن در مورد رندر گرفتن توی این دو تا نرم افزاره.کسانی که با آرشیکد کار کردن میدودند که رندر گرفتن تو آرشیکد چه عذابیه حتی با رم ۴ و گرافیک ۱ هم به سختی جواب میده البته اگه حجمت حسابی باشه من به عنوان کسی که تحقیقاتی رو توی این زمینه انجام داده بدون تردید میگم رویت بهتره دلیلش هم اینه که شما توی رویت میتونید حجمی رو که کشیدید به تری در مکس ببرید و اونجا نور و متریال بهش بدید چون موتور رندر تری در مکس کلا یه چیز دیگس اما با آرشیکد چنین امکانی وجود نداره .مرسی

 • نینا شاهرخی ۱۹ فروردین ۱۳۸۹ / ۰:۴۱ ق٫ظ

  خوب. حالا جریان ضیافت و کامنتی که گذاشته بودید چی بود؟!

 • فرشاد مردانی ۱۸ فروردین ۱۳۸۹ / ۲:۳۹ ب٫ظ

  سلام مجددیک نکته ای در مورد مدل ۳ بعدی و انتقالش ازAutocad به Revit و برعکس یادم رفت بگم.حدود ۹۰درصد از مهندسین در ایران دارن با Autocad کار می کنن.پس اگر یک نفر یک اتود حجمی با اتوکد کشید و خواستیم با Revit باهاش کار کنیم به مشکلی برخورد نخواهیم کرد اما اگر با Archicad بخواهیم کار کنیم باید وقت مجدد بذاریم و دوباره مدل رو بکشیم.ضمنا Revit تحلیل حجمی و آنالیز مدل ۳ بعدی انجام میده و میتونه مدل ۳ بعدی رو تبدیل به نقشه های اجرایی کنه .لطفا به این نکته دقت کنید که هم Revit و همArchicad می تونن از پلان به مدل ۳ بعدی برسند اما اینکه اول اتود حجمی بزنی بعد اونرا به نقشه تبدیل کنی از دست Revit بر می آید اما از Archicad نمیشه چنین توقعی داشت .ضمنا شما می توانید مدل محاسباتی نرم افزار Etabs رو وارد Revit Structure کنید و برعکس اما آیاArchicad میفهمه که Etabs چیه؟

 • فرشاد مردانی ۱۸ فروردین ۱۳۸۹ / ۲:۳۱ ب٫ظ

  با سلام خدمت دوستان و سرکار خانم ندادر مورد نظر شما نسبت به پله و سقف و کف باید عرض کنم که این تنظیمات برای کار حرفه ای گذاشته شده است.اگر ما بخوایم یک کار حرفه ای داشته باشیم ابزار مون هم حرفه ای خواهد بود و ابزار حرفه ای هم نیاز به تنظیمات حرفه ای داره.در مورد پله باید عرض کنم که Revit پله رو ترسیم می کنه اما Archicad پله رو بعنوان یک مبلمان استفاده می کنه بنابراین قدرت مانور Revit بیشتر از Archicad  هست. ابزاری هم که تو Archicad پله می کشه خیلی قوی نیست.ضمنا در مورد ترسیم کف طبقات در نرم افزار Revit باید عرض کنم که یک نگاهی به نحوه اتصالات کف و دیوارهای خارجی ساختمان بر اساس دیتایلهای فاز ۲ بندازید و بعد این قضیه رو در Revit تحقیق کنید و بعد از اون باArchicad مقایسه کنید .مطمئن هستم که اگر این تحقیق رو درست انجام بدین دیگه با Archicad کار نمی کنید.خیلی خوشحال خواهم شد که بتونم با شما از نزدیک در مورد اطلاعات نرم افزاری و تبادل اطلاعات صحبت کنم.در صورت تمایل به من ایمیل بزنید.info@veforu.com

 • میثم ۱۵ فروردین ۱۳۸۹ / ۹:۲۸ ق٫ظ

  مخلص آقا مهدی گل هستم … از طریق سجاد وبلاگتو دیدم … جهت عرض ارادت گفتم کامنت بذارم و یه نظری هم بدم …تو دانشگاه یه مدت ArchiCAD کار کردم … فکر می کنم فراتر از دانشگاهها نرفته … Revit هم زمان زیادی می خواد تا همه گیر بشه … شاید روزی که شما و فرشاد و هم نسل هامون بشیم مدیران شرکتها و … نه این روزها که خیلی از تصمیم گیرنده ها و طراحها هنوز حتی نمی تونن خودشون با کامپیوت کار کنن! مشکل کلا شکل کار کردن تو این مملکته!!! فاز ۱ کجا و فاز ۲ کجا؟ تازه اگه همه چی عالی هم باشه خدا تو کارگاهها رحم کنه!تازه دارم با Revit سر و کله می زنم … فوق العاده است و پیچیده که نه پر option! جسارت  نباشه … ولی archiCAD  هیچ وقت تو ایران توان رقابت با محصولات Autodesk رو نداشته بنا به دلایلی که خودتون هم به بعضی هاش اشاره کردین …یه خسته نباشید هم به مهندس مردانی گل که تو اینترنت اسم Revit که میاد یه طرفش سایت Veforu  هم هست …

 • ندا ۱۴ فروردین ۱۳۸۹ / ۹:۲۳ ب٫ظ

  جناب آقای مردانی ممنون از توجه تون منتظر مقاله تون هستم .درباره ی ورودی ۳ بعدی از اتوکد کاملا حق باشماس امکان پذیر نیست. البته اگه اساسا نیازی به این کار باشه .اما درباره ی تنظیمات پله و کف و سقف در رویت فکر نمی کنید بیش از اندازه وقت گیر و پیچیده است؟

 • نینا شاهرخی ۱۴ فروردین ۱۳۸۹ / ۸:۲۹ ق٫ظ

  سلام. راستش خیلی سریع اومدم به وبلاگم سر زدم دیدم کامنت گذاشتین اما چیزی دستگیرم نشد. به هر حال بعد از یک سفر نوروزی ۱۵ روزه امشب برمی گردم و احتمالا ظرف یکی دو روز برنامه هامو مرتب می کنم. اونوقت جواب اصلی کامنت شما رو می دم. ان شاا…!

 • ندا ۱۴ فروردین ۱۳۸۹ / ۰:۱۴ ق٫ظ

  دوست عزیز آقای مردانی آرشیکد هم مثل رویت برای گروه های دیگه نرم افزار های اضافه داره که روی آرشیکد نصب می شه و کلیه استاندارد های مورد نیاز توشون لحاظ شده اما عموما مشکل گروه معماری با گروه های دیگه اینه که اونا لزومی به استفاده از نرم افزار های با اساس سه بعدی نمی بینن و اتوکد براشون کافیه . ضمنا آرشیکد ۱۳ هم bim هست.

 • فرشاد مرداني ۱۳ فروردین ۱۳۸۹ / ۱۰:۰۶ ب٫ظ

  با سلام خدمت دوست عزیزم آقای مهندس مطلق و سرکار خانم ندااین بحث مقایسه رویت و آرشیکد خیلی برام جذاب شدهمقاله ای رو برای مقایسه این ۲ نرم افزار تهیه کرده ام متاسفانه در حال حاضر مسافرت هستم در اولین فرصت این مقاله را در اختیار مهندس مطلق قرار خواهم داد تا در صورت صلاح دید در وبلاگشان مطرح نمایندضمنا از خانم ندا هم خواهش می کنم یک نگاهی به رویت بخصوص بخش ترسیمات پله و سقف و کف بیاندازند و ضمنا یک مدل ۳ بعدی رو از اتوکد به رویت بیارند و نظرشون رو مطرح کنندمتشکرم

 • فرشاد مردانی ۱۲ فروردین ۱۳۸۹ / ۲:۱۹ ب٫ظ

  سلامببخشید دوباره پیام می گذارم.یک نکته مهم رو فراموش کردم.زیان برنامه نویسی Archicad به GDL هست اما برنامه تویسی محیط Revit یه VB.NET هست و اونهایی که به زبانهای برنامه نویسی أشنایی دارن فرقش رو درک خواهند کرد .

 • فرشاد مرداني ۱۲ فروردین ۱۳۸۹ / ۲:۵۱ ق٫ظ

  سلام و تشکر از مطلب جالبتونمی خواستم یک مطلبی رو ذکر کنم که شاید جنجال برانگیز باشهمن با هر ۳ نرم افزار اتوکد و آرشیکد و رویت آرکیتکچر کار کرده ام اما آنچه تجربه کرده ام این هست که قدرت رویت در فاز ۲ بیشتر هستضمن اینکه یکی از دلایل اینکه دنیا به سمت رویت میره این هست که آرشیکد فقط معماری هست اما رویت نه تنها معماری هست بلکه سازه و تاسیسات هم دارهدر واقع رویت خودش رو منزوی نکرده و بین تمام تخصصهای ساختمان ارتباط برقرار کرده و تمام قابلیتهای آرشیکد رو دارهمطلب جالب دیگه اینکه رویت یک نرم افزار bim هست در صورتی که آرشیکد نیست البته در مورد bim اینجا توضیح نمیدم تا مطلب طولانی نشهتوضیحات bim را در سایت http://www.veforu.com ببینید ضمن اینکه در همین سایت مقایسه مناسبی بین این ۲ نرم افزار انجام داده ام

 • نرگس ۸ فروردین ۱۳۸۹ / ۹:۵۰ ب٫ظ

  سلام.من تقریبا تا طرح ۵ اصلا اتوکد بلد نبودو و فقط با آرچیکد کار میکردم و واقعا هم ازش راضی بودم.اما همه گیر بودن و درخواست کارفرمایان در محیط کاری.منو وادار به یادگیری اتوک کرد.امما همیشه افسوس میخورم که چرا ما ایرانیا همیشه میخوایم لقمه رو دور سرمون بچرخونیم و جالبتر اینکه اصرار به انجام اینکار هم داریم.به امید روزیکه آرچیکد بتونه قدرت خودشه در محیطهای کاری ما تثبیت کنه!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان