برای ضیافت یازدهم : اخلاق حرفه ای

آیین اخلاقی هر حرفه بیانگر اصول و ارزشهای پایدار و محوری اعضا در ارتباط با جامعه و گروههای ذیحق و ذینفع در آن رشته است. (آیین اخلاق حرفه ای – جامعه مهندسان مشاور)

تعریف اخلاق حرفه ای نیاز به تعریف اخلاق و حرفه به صورت جداگانه ندارد … آیا آنها که حرفه ای نیستند نباید مسایل اخلاقی را رعایت … ؟ اتفاقا بخشی از حرفه ای بودن داشتن مرامنامه است. حتی اگر لزوما توسط جامعه مهندسان مشاور تدوین نشده باشد.

موضوع شناخت اخلاق حرفه ای در نهایت موضوع خوبی بود ولی اینکه مساله یک دغدغه است یا نه … موضوع پدیدار شناختی دو بعد داشت یکی شناخت خود مساله و دوم اینکه من معمار که مسایل شهرسازی در حاشیه کارم قرار داشت فهمیدم که این واقعا یک دغدغه شهرسازان است.

هرچند در وبلاگ رسام شهر این مساله به خوبی اشاره شده و اینجا دوباره مساله آورده میشود اما آیین اخلاق حرفه ای مهندسان مشاور میتواند تا حدود زیادی برای بخش زیادی از کار مهندسی معماری بکار رود . کارهایی که لزوما در چارچوب شرکتهای مشاور انجام نمیشود.

محورهای آیین اخلاق حرفه ای :

۱-      تعهد نسبت به محیط زیست

۲-      تعهد نسبت به کارفرما

۳-      تعهد نسبت به خود حرفه مهندسی

۴-      تعهد نسبت به همکاران

۵-      تعهد نسبت به کارکنان که مورد اخیر را مهندسان شخصی کار ، ندارند

 

یک مساله در حاشیه این مطالب هست ، اینکه در نهایت هم کارهای درست و حسابی معماری در چارچوب شرکتهای مشاور باید انجام گیرند و دفاتر مهندسی و شخصی کاری مساله ای رو به فناست. منتها ما که در شرکتهای مشاور مشغول به کاریم هم میتوانیم تا حدود زیادی در شمول این آیین قرار بگیریم … خود مدیریت شرکت کارفرمای ماست ( به نوعی) و شبهای زیادی را من بیدار بودم تا کارهایی که کارفرما یا مدیرم مساله زمان آنرا درک نمیکند در زمان بیشتری انجام دهم … امری که بیشتر بوی تعهد نسبت به خود حرفه یا کار میداد یا میدهد و تعهد نسبت به استفاده کننده … عجب در این محورهای پنجگانه جایی برای استفاده کننده نهایی نبود ؟

 

آیا تعهد مهندسان مشاور نسبت به محیط زیست کمرنگ است ؟ آیا به محض اینکه کارفرما کمی احمق جلوه میکند مشاور دودره باز میشود ؟ آیا ارزشهای حرفه معماری به فراموشی سپرده شده ؟ آیا به محض اینکه یک مشاور این توانایی را در خود حس کند کار همکارش را … ؟ آیا در شرکتهای مشاور تعهدی نسبت به کارکنان وجود ندارد ؟

 

وقتی جناب آقای مهرداد گل محمدی از مهندسان مشاور یسنا … سخنانی مشابه از من شنید ، با لحن آرام خود جوابداد : مهندس … دستمزد کار مهندسی پایین است. این مساله پاسخگوی هزینه ها نیست و پایین آمدن سطح کیفی کار و سایر تعهدات ، بر خلاف نظر مشاور و امری ناگذیر است. این حرف را از زبان کسی میشنوید که سطح کیفی کارش و رزومه پر بارش جای تردیدی باقی نمیگذارد ، میگوید ما غالبا به سود بسیار کمی راضی هستیم …

بله هر چند که دستمزد همه چیز نیست ولی این حرفه ماست و بعد مهم حرفه ای بودن مساله دریافت دستمزد مناسب است. یک حرفه ای کسی است که برای کارخود دستمزد مناسب طلب میکند. وکسی که به رایگان کار میکند اصلا حرفه ای نیست.

به درازا رفتن متن با توجه به اینکه آیین اخلاق حرفه ای در ابتدای سررسید جامعه مهندسی هست و دوستان هم به سایر حواشی اشاره کرده اند… بیفایده است.

دوست داشتم از همکارانی که این مساله دغدغه آنها بوده مثلا نمونه ای از بی مبالاتی  یا بی توجهی معمار به اثرش یا … بشنوم ، نه اینکه این مسایل کم باشند ولی شنیدنش از کسی که دغدغه اش بوده شاید بهتر بود. چرا که فکر میکنم حداقل در شرایط کنونی عدم رعایت اخلاق حرفه ای از مسایل اقتصادی سر چشمه میگیرد و یک جایی مهندسان دست از مبارزه برمیدارند … چرا که ما قرار نیست همیشه در حال مبارزه باشیم … منتها یا متنها بی معنی بودند مثل این (لینک قدیمی و از بین رفته) و یا خیلی کلی و بی هدف … و یا فارغ از این دغدغه …

ضمنا دوست عزیز آقای ایمان رییسی ببین دوست من نه خدا مرده است و نه انسان آرمانهای اخلاقی خود را در هیات خداوند آفریده است. اون دوستان هم یک چیزی گفتند خیلی جدی نگیر. اخلاق هم یک مساله لازم و ذاتی ماست و ما با یک چارچوبهایی آفریده شدیم خلاصه موضوع به این سادگی نیست که خدا مرده رو نیچه گفت و تموم شد همه چیز.

این نوشته صرفا طرح دیدگاه شخصی بود در ارتباط با موضوع ضیافت یازدهم .با تشکر از همگی دوستان و همینطور آقای حسام عشقی صنعتی میزبان ضیافت.

565

پر کن پیاله را، کین جام آتشین ... دیریست ره به حال خرابم نمی برد

دیدگاه کاربران
  • negin ۲۸ مهر ۱۳۸۹ / ۱۱:۳۲ ق٫ظ

    با سلام . عرض ادب
    می خواستم در رابطه با معماری هتل مردان در ترکیه اطلاعاتی کسب کنم.

  • Hesam Eshghi Sanati ۱۶ خرداد ۱۳۸۸ / ۰:۰۲ ق٫ظ

    سلام جناب مطلق، ممنون از متن وزین تان، لطفاً لینک دایم این متن را برایم ارسال کنید..از شرکت شما در این هم اندیشی سپاسگذارم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان