معمار یا آرشیتکت … آیا معماران "مهندس" هستند ؟

در راه نوشتن مقدمه بر ویراستاری پست بعدی (حافظ و معماری) و در جهت شناساندن بیشتر حرفه معماری به همکاران و جامعه ، خود مقدمه به مقاله کوچکی تبدیل شد…

مساله مورد بحث ، عدم شناخت کافی نسبت به معماری در جامعه حرفه ای بود. مهندسین عزیز عمران ، برق و مکانیک که در تعامل مستقیم با معماری هستند غالبا درک صحیحی از این رشته ندارند و در کنار غم شناساندن حرفه به جامعه و کارفرما موضوع توجیه همکار نیز … گاها این عدم شناخت به بحثهایی که در مقیاس حرفه ای بی ارزشند مثل اینکه معماری مهندسی هست یا نه ختم میشود …

در جایی از نوشته به معانی واژه های مهندس ، معمار ، Engineer و Architect نیاز پیدا کردم و جستجوی این واژه ها باعث شد با وجود اتمام مطلب ، درست قبل از قرارگیری روی وب ، جهت مطلب تغییر کرد و دفاعیه سخاوتمندانه تبدیل به …

فکر میکنم تنها اشاره ای به ریشه واژه ها مطلب را روشن کند :

۱- ریشه و معنا و تعریف واژه مهندس :

ریشه کلمه مهندس از واژه اندازه فارسی که در عربی به هندسه تبدیل و پس از صرف در یک باب واژه مهندس به معنای اندازه گر از آن ساخته شده است. (ویکی پدیا تحت واژه مهندس) واژه مهندس به معنای اندازه گیر ، شمارگر ، هندسه دان ، مساح ، معمار ، طراح و دانای عملی به کار رفته است که بیشتر آنها در فرهنگنامه ها و لغت نامه ها درج شده است. (منبع) در لغتنامه دهخدا تحت معانی واژه مهندس ، معمار و متخصص ساختمان آمده است (برای مفصل آن ر.ک. لغتنامه)

تعریف مهندسی با توجه به گسترده شدن علوم و لزوم مشخص شدن دقیقتر تخصصهایی که تحت این عنوان قرار میگیرند به این شکل صورت گرفته است : مهندسی توانایی انسان(مهندس) در انتخاب ، طراحی ، برنامه ریزی ، راهبری ، آینده سازی و نو آوری است که در ساخت ، تولید ، دوباره سازی و نگهداری دستگاه ها ، ابزارگان ، ابزاره ها ، بناها ، راه ها و کلیه نیازهای ابزاری جوامع انسانی با استفاده و دگرگون سازی طبیعت بهره گیری از مواد و انرژی با پشتوانه دانایی از علوم تجربی و انسانی و با توجه به محیط زیست و در راستای منافع جامع جهانی انجام می گیرد. (منبع)

۲- ریشه و معنا و تعریف واژه معمار :

واژه معماری در زبان عربی از ریشهٔ «عمر» به معنای عمران و آبادی و آبادانی است و معمار یعنی بسیار آباد کننده. در زبان فارسی برابرهای گوناگونی برای آن آمده‌است مانند :‌ والادگر ، راز ، رازیگر و مهراز. مهراز، واژه‌ای است که از مه(=مهتر و بزرگتر) + راز (=سازنده و بنا) درست‌شده و به معنای مهتر و بزرگ سازندگان و بنایان است (ویکی پدیا تحت واژه معمار)

(همچنین ر.ک. لغتنامه دهخدا )

۳- Architect

واژه architect از دو بخش archi به معنای سر، سرپرست و رئیس و tecton به معنای سازنده درست شده که کاملاً همتراز با واژه مهراز می باشد (همان)

۴- Engineer

برای این واژه توضیح مفصلی نیافتم ، در واژه نامه Babylon مختصرا : مهندسى کردن ،اداره کردن ،طرح کردن و ساختن و مهندس آمده است ، همچنین : در ابتدا ، مهندس به کسی گفته می شد که ماشین های نظامی را می راند. مفهوم مهندس غیر نظامی در قرن شانزدهم در هلند پدید آمد و به سازندگان پلها وجاده ها نسبت داده می شد و سپس این مفهوم درانگلیس وسایر کشورها هم ظاهر شد. (جالب اینجاست که engineer زمانی در ایتالیا به معنی مهندس کنونی و در آمریکا به معنی لوکوموتیوران خوانده میشد.)

جمعبندی

صحبت در مورد مهندس و مهندسی بدون مراجعه به مفهوم و معنی و تعریف جدید و قدیم آن ممکن نیست ، بررسیها نشان دادند که اولین و قدیمی ترین مهندسان ، مهندسان معمار بودند . ساختمانهای با قدمت چند هزار ساله در مصر ، ایران و یونان بیانگر زمانی هستند که تاسیسات برق کلا و مکانیک تا حدودی وجود نداشتند و امور سازه ای را نیز همانند سایر امور ساختمان ، مهندس معمار بر عهده داشت در رشته ساختمان مهندس دیگری تا هزاران سال وجود نداشت.

پس از رنسانس در اروپا ، پیدایش و گسترده شدن علوم در همه ابعاد که به خصوص در ۵۰ سال اخیر شدت بیشتری نیز گرفته است لازم شد تا برای تخصص های جدید “عنوانی” بکار رود که همه را حول یک تعریف توافق شده گرد آورد لذا به مرور واژه Engineer در زبان انگلیسی و واژه قدیمی مهندس در فارسی برای این منظور به کار رفتند … در این زمان تعریف “مهندسی” لازم بود تا مشخص شود متخصص یک رشته علمی شایسته این واژه هست یا نه. در نهایت در ایران مهندسین برق ، مکانیک و سازه در کنار مهندس معمار قرار گرفتند تا تحت سرپرستی و راهبری او به فعالیت در بخش ساختمان بپردازند.

حال سوال اینست : از چه روزی واژه مهندس که در معنا و مفهوم و تعریف خود در معمار نهفته است ، از نام معمار جدا شده ؟ از چه زمانی مهندس بودن معمار که سرپرست مهندسین فعال در رشته ساختمان است زیر سوال رفته ؟ آیا جز این است که بیهوده و بی ارزش دانسته شدن این بحث از سوی معماران موجب گستاخی سایرین شده ؟ آیا جز این است که بر خلاف تمامی رشته های مهندسی که نیازمند پیشوند خود هستند ، معمار به لحاظ قدمت و معنی از این نیاز عاری است ؟

آیا خوب بود که روز اول مهندسین معمار به قرار گرفتن این واژه در کنار عنوان سایر علوم اعتراض میکردند و فرهنگستان واژه چرخبال را برای دوستان جدید الورود برمیگزید ؟

565

پر کن پیاله را، کین جام آتشین ... دیریست ره به حال خرابم نمی برد

دیدگاه کاربران
 • mehrbrainclinic.com ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۰:۰۲ ق٫ظ

  خسته نباشید مرسی به خاطر این مطلب زیبا

 • محمد ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ / ۱۲:۰۵ ب٫ظ

  سلام
  من ی کارگر ساختمونم.
  ببخشید چطور میگید که ی معمار مهندس نیس ؟؟
  در حالی که کارش هندسه و ریاضی و محاسباته !!!
  مهندس در اصل یعنی کسی که هندسه میدونه
  یعنی یه کسی که کشاورزی میکنه مهندسه ولی اونی ک کارش محاسبات و طراحی مهندس نیس .
  میدوند ؟ مشکل از شما نیس مشکل از اون نادوناییه که از همون اول این برنامه رو ریختن.

 • بلوچزاده ۲۲ مهر ۱۳۹۳ / ۷:۴۴ ب٫ظ

  سلام .ازدانشگاه شیراز مهندسی معماری رشته یسیت سیتماتیک میبرستمش

 • الی ۲۴ مرداد ۱۳۹۲ / ۹:۱۳ ب٫ظ

  elahe.bakhshandeh@yahoo.com
  منم مطالب جالب میخوام در مورد معماری لطفا برام بفرستید به ایمیلم

 • الی ۲۴ مرداد ۱۳۹۲ / ۹:۱۱ ب٫ظ

  elahe.bakhshandeh@yahoo.com
  منم مطالب جالب میخوام در مورد معماری لطفا برام بفرستید

 • بنیامین ۲ مرداد ۱۳۹۲ / ۸:۲۰ ب٫ظ

  خیلی باحالید :))))))))

  ادم یاد مهد کودک میفته :))))

  سروته اینجا رو هم بزنن همه یا تو دانشگاه ازادن یا غیر انتفاعی یا سراسری پرت

  هیچکدمتون حتی تو کنکور موفق نشدید بیاید دانشگاههای تهران و شیراز و اصفهان و اینا

  بعد حرف هوشو مهندسی و اینا رو میزنید :)))))

  عاشقتونم :)))))

  • علیرضا ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ / ۳:۵۰ ب٫ظ

   آره بابا تو فارسی دینی و عربی رو خوب تست زدی رفتی دانشگاه تهران آخه جاهل
   دانشگاه تهرانشم هیچ خبری نیست ..مهم کنکور نیست مهم سواد و شعور که نداری

   • مهندس عمران ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ / ۴:۳۰ ب٫ظ

    به شدت موافقم

   • افسانه ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ / ۵:۳۹ ب٫ظ

    آخ که گفتی علیرضا مرسی
    باید بعضی نفهما این مطلبتودرک کنن
    تو این زمونه دانشگاه تهرانم پارتی میخواد لابد پارتی بنیامین قویه
    خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

  • Hossein ۱۱ آبان ۱۳۹۵ / ۴:۲۱ ب٫ظ

   آقا بنیامین من ترم آخر عمران شریفم،آبروی مارو نبر، اینجوری حرف نزن بقیه فکر میکنن شعور و فهم ما پایینه، قرار نیست همه دانشگاه تهران درس بخونن، اینقد خودتو نگیر بجاش برو درکتو ببر بالا

 • میثم ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ / ۹:۰۵ ب٫ظ

  عمـــــــــران راهی برای رسیدن به ایده معمـــــــــاره..!

  نمی فهمم این دوستمون (آریا) چطور ادعا می کنه با یه سرچ توی اینترنت . چهار تا پرس و جو یه عمرانی می تونه کار معمار رو انجام بده!!!

  حب همینه دیگه بقیه عمرانی های عزیز هم مث شما فکر می کنن.. پلان خونه مردم این شکلی در می آد!!!

  • مهندس معمار ۸ فروردین ۱۳۹۷ / ۲:۳۶ ق٫ظ

   زدین وسط هدف . میخواستم دقیقا همینو بنویسم
   آخه اصلا کار
   معمار و عمران قابل تداخل نیست اگر تو مملکت ما کار معمار ها را عمرانا انجام بدن که خیلی جاها میدن مثل بعضی از ساختمان های اخیر میشه که میری تو ساختمان دلت به هم میخوره . سو تفاهم نشه قصد ابراز تعصب نیست میخوام بگم هرکی کار خودش خب اگه این دو تا یکی بود که دو تا حرفه جدا نمیشد ولی بساز بنداز که نمیفهمه فقط فکر جیب خودشه . ولش کنی میده چایی رم اونی که داره بهش حقوق میده بریزه .

 • پروانه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ / ۶:۲۲ ب٫ظ

  متاسف شدم از خوندن تبادل نظرات.
  وقتی متخصص ما وقتش رو صرف تحقیر رشته همدیگه میکنه هرگز منتظر نباشید تا ساخت و سازهای ماسازه هایی محکم یا زیبا باشند.
  دنیا ببینید در ساختمون سازی کجاست و ما کجاییم!حقمونه ما هنوز نشستیم بگیم آقا من مهندسم تو نیستی!
  برا سازه ایده آل معمار و مهندس عمران باهم لازمند.چرا ما ها باهم کار کردن رو یاد نگرفتیم مقابل هم کار کردن رو همیشه یاد گرفتیم؟
  دوست من مهندسی رو با یه ساختمون اصولی نشون بده مهندس بودن به واژه پشت اسمت نیست.علمی که براش کتابها مینویسند با چه جسارتی میکوبیدش .چقدر بچه ایم ما..

 • محمد ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ / ۳:۲۳ ب٫ظ

  اصلا شما مهندسای عمران گل
  یک صدایی میاد .
  گوش کن مهندس عمران
  .
  ..
  ..
  .
  ..
  .
  .

  .
  .
  .
  ..

  .
  .
  .

  یه افغانی داره صدات میزنه (برو) ببین جیکار داره.

  من افتخارم اینه که بدون این که سر ساختمون برم دارم پروژه های میلیونی معامله میکنم.

  • aligoolakh ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ / ۵:۳۰ ق٫ظ

   نکنه جنابعالی بنگاهی تشریف دارن؟!!!!!!!!!!!!
   آدمی مثل تو اسم خودشو علمه هم نمی تونه بزاره ، چه برسه به مهندس!!!
   مگه پول در آوردن معیار مهندسیه؟؟؟
   بشین نقاشیتو بکش!!!!!!!!!

   • ابوالفضل ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ / ۹:۱۸ ق٫ظ

    دوستان عزیز هر کاری ارزشمنه برا خودش ولی یک معمار علاوه براینکه از منطق(عقل) داره استفاده میکنه از احساس(دل) نیز داره استفاده میکنه پس یک معمار دوبعد رو همزمان کار میکنه ولی یه عمرانی همونی هم که کار میکنه ناقصه و از ئسترنج یک معمار داره بهره میبره و کمترین دقدقه رو داره پس هرگز خودتون رو با یک معمار مقایسه نکنید.الان زیباترین و بهترین طراحیهای سازه برای معمارانه که هم طراحه و هم محاسب. شما عمرانیا زائده ای هستین که چسبوندنتون به ما متاسفانه

    • aligoolakh ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ / ۴:۰۸ ق٫ظ

     آخی مامانم اینا
     بشین نقاشیتو بکش
     زیادم حرص نخور ، به حرص خوردن تو واقعیت عوض نمی شه
     خودتو با معمارهای با سواد خارجی قیاس نکن
     کاردستی درست کن

    • هادی ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ / ۰:۱۶ ق٫ظ

     اگه عمرانیا نبودن طرح های معمارا میموند تو دلشون و رو کاغذ.نهایتا میتونستن ماکتشو درست کنن.

    • عليرضا ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ۹:۰۸ ب٫ظ

     محاسب؟؟؟؟؟؟ محاسب ساختمون هم شما معمارایین؟??خدایی خیلی خوب گفتی مرسی ??ببین خود مهندسای عمران هم تا توی امتحان محاسبات نظام مهندسی قبول نشن حق محاسبه ندارن شما که ی معماری فقط

  • میثم ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ / ۹:۰۲ ب٫ظ

   کمی زیاتر صحبت کنیم و به تمام رشته ها و انسانها احترام بگذاریم…
   شاخ و شونه نکشیم.. و همدیگرو دوست داشته باشیم!!!

  • دنی ۲۵ مرداد ۱۳۹۲ / ۷:۳۷ ب٫ظ

   نون دلالی کثیفترین نونه

 • علیرضا ۲۱ تیر ۱۳۹۱ / ۱۰:۴۹ ب٫ظ

  اسکل ..تو که قد هویج هندسه نمی دونی مهندسی پس …ضمنا از اون ۲ تا که سر قیچی دعوا می کردن ..چیزی کم نداری با اون ادبیاتت ( گلابی ) ؟؟

  • آریا ۶ فروردین ۱۳۹۲ / ۸:۳۴ ق٫ظ

   به نظر من هم اینها همه یه جور توجیه واقعا بی معنی بود. آخه اون کسی که در هزاران سال پیش همه ی کارهای ساختمان رو انجام می داد که دیگه بهش مهندس معمار نمی گن! میگن همه فن حریف. خودت هم خوب می دونی که معماری مهندسی نیست. پس به جای بازی با لغات و تفسیر اونها به نفع خودت سعی کن حقیقت رو بپذیری. به نظر من مهندس نبودن معمارها چیزی از ارزش کارشون کم نمیکنه که اینقدر دست و پا می زنند بگن ما هم مهندس هستیم!

 • علیرضا ۲۱ تیر ۱۳۹۱ / ۱۰:۴۵ ب٫ظ

  حدلقل درست ترجمه کن نامرد
  Engineering is the science, skill, and profession of acquiring and applying scientific, economic, social, and practical knowledge, in order to design and also build structures, machines, devices, systems, materials and processes.
  مهندسی علم، مهارت و حرفه به دست آوردن و استفاده از دانش علمی، اقتصادی، اجتماعی و عملی است، به منظور طراحی و ساخت سازه ها، ماشین آلات، دستگاه ها، سیستم ها، مواد و فرایندهای.
  (به واژه طراحی : توجه شود)
  ———————————
  : Architecture
  As documentation produced by architects, typically drawings, plans and technical specifications, architecture defines the structure and/or behavior of a building or any other kind of system that is to be or has been
  به عنوان مستندات تولید شده توسط معماران، به طور معمول نقشه ها، طرح ها و مشخصات فنی، معماری ساختار و / یا رفتار یک ساختمان و یا هر نوع دیگر از سیستم است که می شود یا شده است

 • علیرضا ۲۱ تیر ۱۳۹۱ / ۷:۱۶ ق٫ظ

  از بی سوادیت که انگلیسی رو به فارس و دوباره به انگلیسی ترجمه لفظ به لفظ می کنی ….پس اینجوری باشه Engineer هم از Engin میاد و ترجمش میشه »موتور کار …

  • علیرضا ۲۱ تیر ۱۳۹۱ / ۷:۳۵ ق٫ظ

   @علیرضا,
   اینا عقده ای هستن یا واقعا محاسبه رو مهندسی مید ونن ؟ حالا هی بگو مهندسی یعنی هندسه ؟ اها اون هندسه ۲ ریالی نه با با بیا هندسه بهت بدم بفهمی اصلا چیه شاید بفهمی ؟ هی می گه زیر مجموعه هنر ..آره بابا هنره چون هنر ۳ام در ۷ هنر معماریه ولی هندسه دان هنر مند این فرقشه ….فهمیدی محاسب ؟ (البته اپراتور محاسب با PC ) بابا یه هنر دیگه هم هست سر کله زدن با یه مشت عقده ایه زبون نفهم در آیینده که با همین تفکرات می خوان بیان تحت نظر ما پروژه انجام بدیم بجایی که بازوی کار باشند
   می خوان مشکلا ت روحیشونو بیارن سر کار

   • علیرضا ۲۱ تیر ۱۳۹۱ / ۷:۳۸ ق٫ظ

    @علیرضا,
    خلاصه از شما محاسب تر ریاضیات محض ..پس با منطق شما اونا مهندسن ..شما هم که اصلا هرچی آخرش تحت نظر معمار کار می کنید حالا خودتونو تیکه پاره کنید (:

    • آریا ۶ فروردین ۱۳۹۲ / ۸:۴۵ ق٫ظ

     از این ادبیات که کاملا واضحه این دوستمون معماره و البته تازه کار!!!
     اگر یه شرکت درست و حسابی کار کرده بودی یا حداقل یه پروژه بزرگ و درست حسابی کار کرده بودی می فهمیدی که قبل از انجام پروژه معمولا جلسات متعددی بین معمار و مهندسین محاسب، برق و مکانیک برگزار میشه تا نقطه نظرات مهندسین پروژه عنوان بشه و بعد اون شخص معمار هست که بر اساس اون نقطه نظرات شروع به انجام کار میکنه! یعنی مثلا مهندس محاسب میگه که ستونگذاری به چه صورت باشه بهتره یا چه جاهایی میتونی دهنه های بزرگ داشته باشی یا طرح به گونه ای باشه که امکان اجرای دیوار برشی وجود داشته باشه! و مهندس برق مثلا میگه در طرح یه اتاق به چه ابعادی باید برای ژنراتور یا اتاق پست یا داکت ها بذاری و همینطور مهندس مکانیک برای داکت گذاری ها و سیستم مکانیکی نظر میده و بعد معمار بر اساس این نظرات کارش رو شروع میکنه!
     البته این پروژه های کوچیک کوچیک رو نگاه نکن که مهندس مکانیک خودش معمار هم هست و معمار هم برق کشی میکنه!
     من اصول کلی یک پروژه رو گفتم! هر چقدر هم فکر کردم که چطور بقیه مهندسین زیر نظر معمار کار میکنن باز هم متوجه نشدم.

     • علیرضا ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ / ۳:۰۶ ب٫ظ

      متن هایی که نوشتم را کامل بخوانید جواب همه چیزو دادم

      دقیقا و اتفاقا وقتی پروژه ها سنگین و بزرگ می شه کار معمار ها
      بیشتر تفکیک می شه در تمامی پروژه های مطرح معمار از روز اول تا آخر و حتی در مواردی در فاز بهره برداری نیز بر پروژه درگیر و بر کار سایرین نظارت داره تا طرح دقیق همونی بشه که باید.

  • زیبا ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ / ۵:۵۵ ب٫ظ

   چقد متاسف شدم از خوندن نظرهایی شما دوستان عزیز!!! درسایت پزشکی نظرات دانشجویان رشته های مختلف پزشکی رو که میخوندم از احترامی که به هم میزاشتند واقعا لذت بردم، کاش ما مهندسین هم بهم دیگه احترام بزاریم!!!

 • علیرضا ۲۱ تیر ۱۳۹۱ / ۷:۱۳ ق٫ظ

  آقایونه موتور کار (engineer )
  معمار ها کارشون فقط ساختمن مسکونی نیست و این یه قسمته ..شما اگه فرودگاه و مسجد و کتابخانه و کارخانه و گاوداری و …….موزه و بنا های قابل دفاع و پایگاه نظامی و اداره و بیمارستان مدرسه و بازار و ترمینال و مترو و طرح سد و پل و هر چیز دیگه رو دقت کنید و ببینید همه چیز استاندارد هایی داره که فقط ما طراحی می کنیم …و اصولا شما نمی بینید انگار ؟ ! هر کدام هندسه و دیتیلی داره و حالا هنر کردین با PC مقاومت ستونو اندازه گرفتین ؟ پس ریاضی محض ها فقط مهندسن با منطق شما ! بابا از در دانشگاه که در می آیید شاقول بلد نیستید دست بگیرید ! تئوری یه سری محاسبه خوندین که آخرشم با pc میخوایید حساب کنید اونم OVER بگیرید که ضایع نشید !! قول میدم نمیدونید چند مدل پنجره وجود داره و کاربرد هر کدوم کجاست !! یعنی الفبا رو هم نمی دونید

  • آریا ۶ فروردین ۱۳۹۲ / ۸:۵۰ ق٫ظ

   آخه نیازی نیست که یه مهندس بدونه چند نوع پنجره وجود داره دوست عزیز!
   به نظرت مثلا من عمرانی نمی تونم یه جستجو توی اینترنت بکنم و تعریف فضاها رو گیر بیارم و یه ایده بدم؟ بعدش هم میدم همین منشی شرکتمون که دیپلم معماری داره برات بهترین ها رو در میاره! قبول دارم که یه اصولی هست که شماها خوندید و شاید من ندونم ولی منظورم اینه که میشه کار معمارها رو مهندسین دیگه انجام بدهند ولی برعکسش رو متصور نیستم!

 • علیرضا ۲۱ تیر ۱۳۹۱ / ۶:۵۶ ق٫ظ

  پدر جان واژه آرشیتکت ربطی engineer نداره واز engin میاد و اصولا قبل اینکه غربی ها
  بفهمند معماری چیه و اسم آرشیتکت رو روش بگذارند در بین النهرین و مصر و ایران(کنونی) وغیره معماری وجود داشته آقا از سر به ته میرند نه از ته به سر !!!! و اصلا ترجمه جفتش توی فارسی شده مهندس باید به شما بگند موتورکار ! ترجمه خوبیه ؟ حالا بهتون می گن مهندس
  (که هندسه در حد گلابی به قول این بالایی) بلد نیستید که دیگه پر رو نشین دیگه دوستان معمار هی با ادبیات با کلاس آرشیتکت ها با شما گفتگو می کنند هنری برخورد می کنند شما
  هی بی ادبی کنید بابا ما بلدیم با انواع عوامل اجرایی مثل کارگر و بنا و راننده تریلی هم صحبت کنیم چون اصولا توی دوره دانشجویی هم سر ساختمونو پروژه می ریم نه فقط یه کار آموزی ؟ حالا کدومشو دوست دارید ؟ هنری و فلسفی و مودب و با کلاس می فهمید ؟ یا بریم سر مدل های دیگه ؟

 • علیرضا ۲۱ تیر ۱۳۹۱ / ۶:۳۵ ق٫ظ

  + اکوستیک و صدا و نور و تاسیسات مکانیکی و الکتریکی رو می خونیم …و اصولا فقط شما بی سواد ها قسمت هنرش رو می بینید …آخه جناب عمران اگه آرشیتکت بهت نگه چیکار کنی ..کجا رو محاسبه می کنی …آخرش همتون تشویف می آرید زیر دست مبارک خودمون بهتون می گیم چیکار کنید وآخه شما سد و جاده و پل هم که محاسبه می کنید همه دیتیلشو که ما باید بدیم
  نمی دونم چه عقده ای دارید ؟ شاید چون محاسباتتون بیشتره و فکر می کنید مهندسید نه بابا جون ..اینجوری باشه رشته ریاضی محض از همه مهندس تره ….تازه آخرشم که با کامپیوتر
  می خواید اسکلت های ساده رو محاسبه کنید ..آخه کجاتون درد گرفته ؟ و چرا ؟
  از بس ما هیچی نمی گیم و شما هم حتی نمیرید لیست دروسو نگاه کنید ایجوری شده .

  • آریا ۶ فروردین ۱۳۹۲ / ۸:۵۷ ق٫ظ

   وای راست میگی؟ این همه درس می خونید؟
   پس حتما می تونی یه ساختمان نامتقارن با معماری افتضاح یکی از همکارانتون رو محاسبه کنید!!!
   یا می تونی افت ولتاژی که بر اثر ارتفاع توی یه برج ۲۰ طبقه برای واحدهای بالای رو داریم محاسبه کنی و می دونی باید چطور جبرانش کرد؟؟؟
   یا حتما این هم میدونی که وقتی ارتفاع زیاد باشه برای سیستم سرمایش ساختمان بلند مرتبه چکاری باید کرد؟؟؟
   حالا من یه ساختمان بلند مرتبه رو مثال زدم! برای این مثال حداقل مطمئنم که هر سه مهندس محاسب، برق و مکانیک می تونند برای یه پلان معماری برای این مثال ایده بدهند و بعدش هم همون منشی شرکت یا کارآموزا بقیه کاراش رو انجام بدهند!!! واقعا برای شما معمارها تاسف می خورم.

   • aligoolakh ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ / ۵:۳۵ ق٫ظ

    کاملاً موافقم و دمت گرم

   • مهندس معمار ۸ فروردین ۱۳۹۷ / ۲:۴۴ ق٫ظ

    شما با این تفکر بیخودت برو گند بزن به خونه مردم . کل دنیا میدونه معماری پیوسته جزو مهندسی هاست اون بیچاره ای که معماری خوانده قبلش یه دنیا انتگرال و جبر و مثلثات و دیفرانسیل و… خوانده . اونوقت یه آدمی مثل جنابعالی میاد چیزی که واسه همه کاملا واضحه زیر سوال میبره. من نمیدونم اونایی که ازشون به عنوان معمار یاد میکنی کین معماری داخلین . لیسانس معمار ناپیوستن یا هنر معمارین ولی اون بدبختی که مهندسی معماریه صد برابر اونی که جنابعالی خواندی را خوانده غمتون نباشه کار شما را نمیدزدیم.

  • مهندس عمران ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ / ۴:۳۴ ب٫ظ

   موافقم

  • Hamed ۱۱ آبان ۱۳۹۵ / ۴:۵۵ ب٫ظ

   کاملا درسته علیرضا

 • علیرضا ۲۱ تیر ۱۳۹۱ / ۶:۱۹ ق٫ظ

  خودتونو تیکه پاره هم کنید … و این دردرو که نمیدونم چرا بهش دچارید رو اگه تا ابد هم حمل کنید ، و تا انجا که ممکنه خودتونو به نفهمی بزنید تنها مهندسینه واقعی معمار ها بودند که در سایر علوم هم وارد شدند …قدر هویج هندسه نمیدونید اسم خودتونو می گذارید مهندس ؟
  ما به جز هندسه های سنگین ..اون استاتیک و سازه فلزو بتن و اقلیم و مدیریت و تاریخ و ۱۰۰ چیز دیگه رو هم

 • مصطفی ۲ خرداد ۱۳۹۱ / ۱۲:۱۷ ب٫ظ

  ببخشید منظورم مسعود جون بود.

 • مصطفی ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۱ / ۱۱:۰۴ ق٫ظ

  ۱۰۰% مصطفی جون، کلمه مهندس صرفا معادلیه که بجای کلمه Engineer در زبان فارسی قرار گرفته و با توجه به چیزی که منم توی ویکیپدیا خوندم، معادل خوبی نیست،
  چون اصلا یه architect هیچ جای دنیا تو شاخه ی مهندسی حساب نمیشه، همه جا تو دانشکده های هنر هست که آرشیتکت ها آموزش میبینن نه دانشکده های مهندسی.
  تو ایران چون کلمه مهندس این شبهه رو جا انداخته که صرف دونستن هندسه و فضا آفرینی به یه نفر میشه لغب Engineer داد بعضیا جو گیر شدن و میگن مهندس معمار.
  در حالی که هرجا تو دنیا بگی architectural engineer به آدم میخندن، فقط تو ایران این لغت واسه اوستا بناها استفاده میشه.

  • مهندس معمار ۸ فروردین ۱۳۹۷ / ۲:۵۶ ق٫ظ

   عه؟ اینطوره؟ پس چرا دوستای عمرانمون همه سر کلاسای ما معماریا پلاسن؟یا چرا همه ترم ۶عمرانو ول کردن اومدن دارن معماری میخوانن بعد یه سوال دیگه چرا همه عمرانا بیکارن رفتن بوتیک وا کردن ولی ماها تو شرکت خصوصیا کار داریم . جمع کنید دکونتونو

  • مهندس معمار ۸ فروردین ۱۳۹۷ / ۳:۰۴ ق٫ظ

   چیکار به ویکی پدیا داری برادر من الان تو مملکت ما به کلفت میگن پرستار به اون بد بختی که صد برابر یه پزشک میدونه هم میگن پرستا در حالی که اونور به پرستار بچشون نمیگن نرس . میگن بیبی سیتر . اونجا نرس یه کلمه کامل از یه انسان تحصیل کردس حالا شده جریان ما . ما اینجا داریم کار مهندسا را میکنیم ولی اونجا مدرسه معماری دارن نه دانشگاه . بعد اونی که از اونتو در میادو میگن آرشیتکت . ولی ما چهار سال دبیرستان با انتگرال و دیفرانسیلو مثلثات تیکه تیکه میشیم بعد تو دانشگاه میریم مقاومت بتن میخوانیم با استاتیک و …لطفا مملکت خودتونو بچسب . یکم اطلاعاتتنونم زیاد کنین.

 • مسعود ۱۶ بهمن ۱۳۹۰ / ۱۱:۵۷ ق٫ظ

  امروزه علم به قدری پیشرفت کرده که همه تخصص ها رو نمیتونه یه نفر با هم داشته باشه. دیگه زمان ارشمیدس نیست که یه نفر میتونست علامه دهر باشه میخوام به این بحث قدیمی پاسخ بدم . باید بگم در معماری های سنتی یه نفر میتونست از دانشی بهره مند باشه که هم طراحی ساختمان رو به عهده داشته باشه و هم گزینه های اجرایی اون رو چون مطالب زیادی رو مجبور نبود بلد باشه ولی الان اونقدر پیچیده شده که از عهده یک نفر بر نمیاد. از یه جهت دیگه باید بگم ذهنیت انسان به دو صورت شکل میگیره. یا محاسباتی و یا مصور و هر انسانی در یک زمینه استعداد داره و نمیتونه همزمان هر دو طرف مغزش رو به کار بگیره. بچه های عمران از اون دسته محاسباتی ها هستن ولی در زمینه طراحی نمیتونن عملکرد خوبی داشته باشن و همین قضیه در مورد معماران صدق میکنه که همیشه در درسهای محاسباتی ضعیف عمل میکنن و این به خاطر اینه که مغزشون در جهت مصور رشد کرده. من خودم معماری رو مهندسی نمیدونم بلکه هنر خلق فضا تعریف یکنم.

 • هادی ۱۵ بهمن ۱۳۹۰ / ۵:۳۸ ب٫ظ

  بچه ها من مطالب بالا رو خوندم.و برای خودم متاسف شدم که با چه کسانی همکار خواهم شد.بچه های معماری و عمران طوری روی این قضیه بحث میکنند که انگار وقتی به دنیا آمده اند یا معمار بوده اند یا عمران.یا مثلا نژاد شان عمران بوده یا معماری.همه ما فقط با یک انتخاب رشته وارد رشته خودمان شده ایم.حتی بسیاری از ما شناخت درستی از رشته مان نداشتیم.پس اگر بچه های معماری به جای معماری عمران را انتخاب میکردند الان آنها هم عمران بودند و میتوانستند محاسبات سازه را انجام دهند.وبالعکس.اما برای اطلاع دوستانم عرض کنم که مهندس یعنی کسی که با هندسه سرو کار دارد و فکر نمیکنم هیچ رشته ای به اندازه معماری با هندسه سر وکار داشته باشد.از این گذشته این ها بازی با کلمات است و برای من اصلا مهم نیست که به من مهندس بگویند یا نه.به جای این حرفهای خاله زنکی بیایید دست به دست هم بدهیم تا یه سرو سامانی به وضع معماری وساخت وساز کشورمان دهیم.برای ساختن یک ساختمان یک گروه لازم است که شامل مهندسین معمار عمران مکانیک برق وحتی نقشه بردارو ترافیک است.پس هر یک از اشخاص مسئولیت مهمی دارند که بدون وجود یکی از آنها اجراوتکمیل ساختمان امکان پذیر نیست.از بچه های عمران تقاضا دارم با یک گذر از جلوی کلاس معماری در مورد این رشته قضاوت نکنند.درست است که ما برای تجسم بخشیدن به طرح هایمان ماکت میسازیم اما ای کاش بچه های عمران به جز ماکت یه نگاهی هم به کارهای طراحی فنی بچه های معماری بیاندازند.در مورد ایستایی باید بگویم طراحی سازه بر عهده مهندس عمران است ونیازی نیست یک معمار به اندازه یک مهندس عمران محاسبات بلد باشد.اما بازهم بچه های عمران زود قضاوت کرده اند چون این گونه نیست که ما ایستایی بلد نباشیم و ما در دوره لیسانس درسهای ایستایی ۱و۲ وفولاد وبتن وتحلیل سازه ها را میخوانیم وشما فقط ۳ویا ۴ درس در مورد سازه بیشتر از ما میخوانید .به جای این حرفها بیایید سوادمان را بیشتر کنیم .در بسیاری از کارهای اجرایی وقتی معمار طرح را یک پیچیده میکند داد داد وهوار مهندس سازه حتی با مدرک دکتری سازه در میآید که این طرح عملی نیست در حالی که کاملا عملی است و فقط برای در رفتن از زیر محاسبات این حرف رامیزند.ویا اینکه سوادش راندارد.در مقابل این معمارهایمان هم آش دهنسوزی نیستند وبه مانند مهندس سازه عمل میکنند.در ظمن من از بچه های عمران کسانی را دیده ام که به اندازه من ایستایی بلد نبودند.ولی من نباید این یک نفر را به هم بچه های عمران بسط دهم.پس شما هم شوخی یک دختر وپسر از بچه های معماری را به حسا ب بی سوادی تمام آنها نگذارید.

  • آریا ۶ فروردین ۱۳۹۲ / ۹:۰۱ ق٫ظ

   کاملا موافقم دوست معمارم. همون قدر که ممکنه معمار بی سواد داشته باشیم مهندس محاسب، برق یا مکانیک بی سواد هم ممکنه وجود داشته باشه!
   ولی من نظرم اینه که باید اگر کسی حرف میزند مستدل باشه و نه به قول شما با کلمات بازی کنه!
   به هر حال ممنون!

 • بهار ۱۴ بهمن ۱۳۹۰ / ۳:۱۳ ب٫ظ

  با همین تفکراتتون ، شهر رو پر کردین از مکعب هایی که نه روح دارن نه فرم تازه با این همه ادعاتون یه زلزله بیاد(البته خدای نکرده) تازه همه مون می فهمیم که مهندس های عزیز عمران از چه فرمولهایی تو سازه هاشون استفاده کردن. پیشنهاد می کنم یه نگاهی به کارهای معمارهایی مثل سانتیاگو کالاتراوا بندازین تا متوجه بشین کی مهندس تره

 • حمید آقا ۶ آبان ۱۳۹۰ / ۱:۰۳ ق٫ظ

  بجای این حرفها و کل کل ها یه سر به ویکیپدیای انگلیسی بزنید تا تعریف جهانی مهندسی
  (Engineering) رو پیدا کنید،
  توی ویکیپدیا در تعریف مهندسی در بیان شاخه های مهندسی تنها مهندسی شیمی، عمران، برق و مکانیک با قطعیت بیان شده و در آخر گفته بعد از این ۴ رشته نظر سایر منابع راجع به رشته های قدیمی مثل مهندسی کشتیرانی، مهندسی معدن در گذشته و در زمینه های جدید رشته های اصلی مثل
  هواشناسی، معماری، بیومدیکال، صنعتی، علم مواد و مهندسی هسته ای مختلف هستش.
  منبع
  http://en.wikipedia.org/wiki/Engineering
  پاراگراف
  Main branches of engineering

  و همچنین در ویکیپدیا در تعریف فرد مهندس(Engineer) در پاراگراف ابتدا اینطور بیان شده که یک مهندس کسیست که شغل حرفه ای اش مهندسیست، شغلی که در ارتباط است با علم و دانش، ریاضیات و ابتکار برای توسعه راه حل برای مشکلات فنی (صنعتی).
  مهندسها طراحی می کنند مواد(مصالح)، ساختمان ها، ماشین ها و دستگاه ها را در حالیکه رسیدگی می کنند به محدودیتهای تحمیل شده توسط عملی بودن یا نبودن آنها، ایمنی داشتن هر یک از آنان و هزینه تمام شده نهایی.
  کلمه Engineer برگرفته از ریشه لاتین ingeniare به معنی تعبیه و تدبیر کردن و همچنین هوش و ذکاوت است.
  منبع
  http://en.wikipedia.org/wiki/Engineer
  پاراگراف
  Engineer

  قضاوت با خودتون.
  اینم نظر شخصی من:
  بنظر من معماری یه هنره، چون نه حرفی از هزینه در اون زده میشه، نه از ایمنی یک سازه و خیلی وقتا نه از عملی بودن اون طرح.
  رشته های مهندسی ویژگی اصلیشون بررسی ایمنی و هزینه است در کنار دادن طرح پروژه؛ برای مثال تو یه ساختمون ۵،۴ طبقه اگه مهندس عمران نباشه اصغر آقا بقال هم میتونه یک سازه رو اونقدر محکم بسازه که پاسخ دینامیکی سازه به زلزله خیلی پایین بیاد(بشرط عدم تشدید).
  میدونین چرا به اصغر آقا نمیگن مهندس؟ چون بلد نیست اونطور که ویکیپدیا میگه ایمنی و هزینه رو بررسی.
  معمار هم هزینه، ایمنی و اجرایی بودنو بررسی نمیکنه بلکه به بررسی زیبایی یعنی فضا، نور و رنگ پردازی میپردازه که مربوط به شاخه ی هنر میشن نه مهندسی(طبق تعریف ویکیپدیا انگلیسی).

 • حمید ۶ آبان ۱۳۹۰ / ۰:۲۳ ق٫ظ

  بجای این حرفها و کل کل ها یه سر به ویکیپدیای انگلیسی بزنید تا تعریف جهانی مهندسی
  (Engineering) رو پیدا کنید،
  توی ویکیپدیا در تعریف مهندسی در بیان شاخه های مهندسی تنها مهندسی شیمی، عمران، برق و مکانیک با قطعیت بیان شده و در آخر گفته بعد از این ۴ رشته نظر سایر منابع راجع به رشته های قدیمی مثل مهندسی کشتیرانی، مهندسی معدن در گذشته و در زمینه های جدید رشته های اصلی مثل
  هواشناسی، معماری، بیومدیکال، صنعتی، علم مواد و مهندسی هسته ای مختلف هستش.
  منبع
  http://en.wikipedia.org/wiki/Engineering
  پاراگراف
  Main branches of engineering

  و همچنین در ویکیپدیا در تعریف فرد مهندس(Engineer) در پاراگراف ابتدا اینطور بیان شده که یک مهندس کسیست که شغل حرفه ای اش مهندسیست، شغلی که در ارتباط است با علم و دانش، ریاضیات و ابتکار برای توسعه راه حل برای مشکلات فنی (صنعتی).
  مهندسها طراحی می کنند مواد(مصالح)، ساختمان ها، ماشین ها و دستگاه ها را در حالیکه رسیدگی می کنند به محدودیتهای تحمیل شده توسط عملی بودن یا نبودن آنها، ایمنی داشتن هر یک از آنان و هزینه تمام شده نهایی.
  کلمه Engineer برگرفته از ریشه لاتین ingeniare به معنی تعبیه و تدبیر کردن و همچنین هوش و ذکاوت است.
  منبع
  http://en.wikipedia.org/wiki/Engineer
  پاراگراف
  Engineer

  قضاوت با خودتون.
  اینم نظر شخصی من:
  بنظر من معماری یه هنره، چون نه حرفی از هزینه در اون زده میشه، نه از ایمنی یک سازه و خیلی وقتا نه از عملی بودن اون طرح.
  رشته های مهندسی ویژگی اصلیشون بررسی ایمنی و هزینه است در کنار دادن طرح پروژه؛ برای مثال تو یه ساختمون ۵،۴ طبقه اگه مهندس عمران نباشه اصغر آقا بقال هم میتونه یک سازه رو اونقدر محکم بسازه که پاسخ دینامیکی سازه به زلزله خیلی پایین بیاد(بشرط عدم تشدید).
  وقتی یه مهندس وارد میشه هدفش دادن طرح و نقشه ایه که با اون طرح هزینه ها کاهش و ایمنی افزایش پیدا کنه در عین حال عملی هم باشه نه فقط ایده پردازی، و نقشه پردازی سرفا با دید هنری و رومانتیک. این دیگه میشه هنر فضاپردازی.
  معماری رشته خوبیه بشرط اینکه معمار حرف و ایده جدیدی داشته باشه و کمی از عمران هم سررشته داشته باشه.

 • hamid ۵ آبان ۱۳۹۰ / ۱۰:۲۸ ب٫ظ

  سلام
  ببخشید راندو و اسکیس و یه استاتیکه گلابی میشه مهندسی یا هنر بنظرتون؟
  درسای شما منو یاد کار دستیای زمان مهد کودکم میندازه،
  هیچوقت یادم نمیره صحنه ای که یک بار دیدم تو آتلیه معماری دانشگاهمون یه دختر و پسر داشتن سر اینکه این به اون قیچی قرض داده اما حالا اون به این چسب شو قرض نمیده دعوا میکردن،
  با این واحدایی که شما پاس می کنین واقعا حیف میشین تو این مملکت.
  با تشکر.

  • مهندس معمار ۸ فروردین ۱۳۹۷ / ۳:۱۷ ق٫ظ

   شما خودت عمران یا حالا هر رشته ی دیگه ای از ترم یکی که الان انقد خوشی چون این وعضیتی که میگی همه مال ترم ۱ معماریه و احتمالا شما کلاس بقلی داشتی یه درس دیگه ترم ۱ میخواندی چون ترمای پایین معمولا زمانبندی ارائه واحداش باهمه البته هر گروهی تو ترم ۱ ابزار خودشو داره و معمولا دعوا نمیشه در نتیجه خیلی کلاسه خرتوخر بوده که استاد نظارت نداشته خب انشالله به زودی فارق التحصیل شی ولی وقتی با ترم یکای رشته های دیگه همزمان کلاس برمیداری یه نگاه به ترم آخری ها هم بنداز اینقدر کوتاه نظر نباش برادر من.

 • سلمان ۵ شهریور ۱۳۹۰ / ۵:۴۷ ب٫ظ

  من خودم مهندس عمران هستم. من از این نظر حمایت می‌کنم که که معماری در سطح لیسانس یک رشته‌ی مهندسی نیست. آخه اصلا زیر نظر دانشکده‌ی هنر است!! به نظر من معمارها تو سطح لیسانس مهندس نیستن بلکه تعدای از درس‌های مهندسی عمران رو برای درک بالاتر از رشته‌ی خودشون یاد می‌گیرن. درس‌هایی هم که از مهندسی عمران قرض گرفتن و می‌خونن، متمایل به قصه‌پردازی هست تا ریاضیات. مثلا یک سازه رو تحت زلزله بررسی می‌کنن بدون فرمول !! و فقط می‌گن که اگه سازه لاغر باشه فلان طور می‌شه! بدون فرمول و اثبات و …
  در ضمن بگم که خیلی از رشته‌ها الکی اسم مهندسی گذاشتن روش!! مثلا رشته‌ی مهندسی ترویج و آموزش کشاورزی !!!!!

  • مهدی مطلق ۶ شهریور ۱۳۹۰ / ۳:۰۵ ب٫ظ

   دروسی که معماری در ارتباط با سازه ساختمان میخواند، صرفا جهت آشنایی است. مشابه با دروسی که عمران در ارتباط با نقشه کشی و طراحی میخواند که صرفا جهت آشنایی است. تعریف مهندس چیست ؟ دانستن فرمول برای محاسبه اسکلت؟؟ معماری در درون خود واژه مهندسی را داراست و مسلما ساختمانی در تمام مراحل طراحی و اجرا به خوبی پیش خواهد رفت که در راس هرم طراحان و سازندگان، یک مهندس معمار هدایت کننده طرح باشد. من علاقه ای به دانستن فرمولهای زلزله ندارم. اما ساختمان را ما طراحی میکنیم. طراحی برق و مکانیک و سازه را ما هدایت میکنیم و فقط مهندسین معمار هستند که در تمام مراحل طراحی و ساخت از همه جنبه های هر چهار رسته دخیل در این امر باید آگاه باشد و ارتباط بین چهار گروه را برقرار کند. در غیر این صورت ساختمان حتما به مشکل می خورد. چگونه سرپرست و طراح یک پروژه مهندسی، مهندس نیست؟ به صرف فرمول زلزله؟ ساختمان را مهندسین معمار طراحی میکنند (مثل یک بدن)، اسکلت آنرا مهندسین عمران، سیستم آبرسانی و تهویه را مهندسین مکانیک (رگها و کانل هوا و گوارش) و تاسیسات برقی را مهندسین برق (سلسله اعصاب). هیچ رشته ای جایگزین رشته دیگر نیست. چرا سر روی گردن قرار دارد؟ چرا دوتا چشم داریم؟ چرا گوشها در طرفین قرار دارند؟ چرا لبها چندین کاربرد عملی دارند و زیبا هم هستند؟چرا ۵ تا انگشت داریم؟ چرا ابرو داریم بالای چشمها؟ چرا روی دو پا راه میرویم؟ اینها را معماران مهندسی کرده اند. چرا ستون فقرات داریم؟چرا دستها اسکلت دارند؟ چرا استخوانهای دست و پا چند تکه هستند؟ وزن بدن روی دو پا چگونه تقسیم شده است؟ فشاری که روی پاشنه پا وارد میشود چگونه محاسبه شده است؟ اینها را مهندسین عمران پاسخ گفته اند البته با هدایت و خواست معماران … اگر دست مهندسین عمران بود بهتر بود ما روی چهار دست و پا طراحی شویم تا بارها خوب توزیع شود اما سر این قضیه بحث شده است. چرا دریچه های ورودی غذا و هوا به خوبی در گلو تنظیم شده است و هنگام غذا خوردن خفه نمیشویم؟ چگونه فشار پمپاژ خون در تمام بدن تنظیم شده است؟ موتورخانه قلب چگونه ۷۰ سال بی وقفه کار میکند؟ موتورخانه هضم و جذب غذا چگونه محاسبه شده است؟ اینها را مهندسین مکانیک پاسخ خواهند گفت. اما چه کسی تعیین کرده که دریچه دفع فاضلاب کجا باشد؟ اگر دست مهندسین مکانیک بود یک دهان برای هوا داشتیم یکی برای آب و یکی برای غذا، اما اینکه همه اینها یکجا دیده شده با نظر مهندس معمار بوده و سر این قضیه بحث شده است. میزان بار قلب و دستگاه گوارش را چه کسی به سازه منتقل کرده و با او تعامل کرده است؟ مهندسین معمار. چگونه گرمای اطو از نوک انگشت به مغر منتقل میشود؟ اتاق کنترل مغز چگونه کار میکند؟ … برق … چرا دو تا چشم داریم؟ و چرا یک چشم جلوی سر و یکی پشت سر نباشد؟ این تشخیص مهندس معمار است.
   برادر عزیز مهندس عمران … هر وقت بدن انسان مثل این کارتونها و فیلمهای ترسناک به یک اسکلت مرده تبدیل شد شما حرف اول در علوم مهندسی هستی اما بدن زنده یک ساختمان به چهار رسته مهندسی احتیاج دارد. والسلام

 • احسان ۶ مرداد ۱۳۹۰ / ۷:۴۲ ق٫ظ

  حداقل وقتی منبع ذکر کردی دیگه تحریف نکن که ضایع بشه، که بخوای تو جمع بندی مصادره به مطلوب کنی.
  (مهندز(معرب از اندازه ٔ فارسی ). اندازه گیرنده .غیاث. تقدیرکننده . [۱] محاسب . شماردار.
  متخصص ایجاد طرحها و کارهای ساختمانی و معماری یا راهسازی یا کشاورزی و یا ساختن انواع ماشین .
  کسی که در علم هندسه و اشکال عالم باشد. (غیاث ).عالم هندسه .هندسه دان. [۲]. مساح. زمین پیما. اندازه گیرنده ٔ زمین و بنا و کاریز و بنا و جز آن و سنگ تراشی و نجاری و معماری و غیره .)
  تو این متن راجع به ساخت و ساز ساختمان،راهسازی و مساحی یاد شده که هر ۳ مهندسی عمران هستند، حالا چون یه معماری آمده چسبوندی به معماری؟؟؟
  پیزی که پر واضح است مهندسی عمران مادر مهندسی هاست در گذشته معماری شاخه ی ساخت ساختمان از مهندسی عمران بوده ولی امروزه اصلا اینگونه نیست و فقط طراحی بصری رو شامل میشه و کار سازه ای نه،بنابراین این معماری کنونی اون معماری قدیم نیست یه استاتیکه گلابی بلد نیستن این معمارای جدید

  • مهدی مطلق ۷ مرداد ۱۳۹۰ / ۲:۵۱ ق٫ظ

   هیچ معماری نمیپذیرد و نمیخواهد که ساختمان سازی صرف، یعنی “ساختن” ساختمان به صرف خود معماری باشد،پسرم اگر استاد ترم یک به شما گفته عمران مادر مهندسی است نمیخوام ذهنیتت رو به هم بریزم ولی این جمله رو اساتید همه رشته ها به دانشجوهاشون میگن که برند و خوش باشند. با این جمله آخر مرا به یاد بحثهای بچه های ترم یک میندازی!

  • Hossein ۱۱ آبان ۱۳۹۵ / ۴:۳۶ ب٫ظ

   کسی نگفته عمران مهندسی نیست اصلا با ما عمرانیا کاری ندارن، چرا حرص میخوری بیخودی !!!

 • سحر ۲۰ اسفند ۱۳۸۹ / ۱۰:۲۲ ق٫ظ

  pishi_mylove@yahoo.com
  ممنون میشم بچه ها اگر برام مطالب جالب در رابطه با معماری بفرستید

 • سحر ۱۹ اسفند ۱۳۸۹ / ۹:۰۵ ب٫ظ

  متنتون خیلی جالب بود بهتره بگم عالی بود
  من دانشجوی رشته ی معماریم و رشتم رو میپرستم
  لطفا ایمیلمو به نمایش بگذارید تا دوستان اگر اطلا عات جالبی داشتند برام بفرستند….
  ممنون میشم

 • سمیرا ۲۷ دی ۱۳۸۹ / ۹:۳۸ ق٫ظ

  براتون متاسفم

 • زهرا ۲۱ دی ۱۳۸۹ / ۱۱:۵۸ ق٫ظ

  دمت گرم .ما که هر چی زور زدیم حالیشون نشود… بلکه شما…

 • محمد احمدوند ۱۲ آذر ۱۳۸۹ / ۲:۵۴ ق٫ظ

  با سلام. با درج منبع در سایت مرجع متخصصین ایران از این مطلب استفاده گردید.

 • ناشناس ۲۴ تیر ۱۳۸۸ / ۱۲:۱۲ ب٫ظ

  لطفا جواب بدهید

 • ناشناس ۲۴ تیر ۱۳۸۸ / ۱۲:۱۰ ب٫ظ

  سلام شما معماری خوندید؟کدوم دانشگاه؟به نظرتون می ارزبه هر قیمتی رفت معماری

  • زیبا ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ / ۵:۵۷ ب٫ظ

   الان بازار کار متاسفانه اشباع شده تو این رشته

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان