مسابقات معماری : طعم گندم ، منو تا اینجا کشید …

مسابقات معماری چند سالیست که کمی رونق پیدا کرده ولی هنوز تا شرایط آرمانی راه درازی هست . مسابقه مسجد محله در هشتگرد که اخیرا برگزار شد نمونه خوبی بود از داوری و سیستماتیک بودن حداقل در شروع و البته منشور مدون مسابقات هم که قبلا وجود نداشت را اونجا من دیدم. قبلا (هنوز هم ادامه دارد) مسابقات معماری به نوعی کلاهبرداری محترمانه توسط نهاد هایی مثل شهرداری ها و یا بخشهای دولتی دیگر که از شوق بچه های معماری برای طراحی پروژه های بزرگ و همینطور نبود یک نهاد مستقل (هنوز هم وجود ندارد) برای ساماندهی مسابقات ، نهایت سوء استفاده را می بردند ولی من فکر میکنم چون قشر شرکت کننده در مسابقات محدودند ، کمکم با بالا رفتن آگاهی ، خود به خود مسابقات مشکوک و بی ارزش معماری کنار گذاشته میشوند.

از نمونه های ارزشمند چند گاه اخیر میتوان مسابقات سوال بر انگیز ولی انگیزه دهنده و حرکت بخش ( به خاطر مبلغ جایزه) شرکت توسعه فضاهای فرهنگی را نام برد که در نهایت طرح به نفرات اول داده نشد،از سایر برگزار کننده ها ، مسابقه شهر آفتاب که علی رغم جایزه اندکش به خاطر تیم داوری و برگزار کننده ها (مجله معماری و …) پر شرکت کننده بود و برجهای دوقلوی کلاهی و مسابقه ملی که وبسایت خوبی داشتند را نام برد .

ایجاد وبسایت مربوط به مسابقه و اعلام نام داوران و مشخص شدن برندگان روی نت و اعلام چند و چون داوری کم کم کیفیت مسابقات رو بالا میبره و زمینه رو برای شرکت حرفه ای ها فراهم میکنه.

در حال حاظر چند مسابقه معماری در جریان هستند که من به عنوان معتاد مسابقات سری به وبسایتهای دوتا از اونها زدم …

دومی : مسابقه یادمان ایرباس ۶۵۵ … مشخصات و آمار مسابقه در سایتهای مرتبط مثل آرونا و وبسایت برگزار کننده ساجد موجودند . وضعیت زمین و بستر طرح ، تجربه قبلی یادمان شهدای سردشت و مهمتر از همه داوران مسابقه

محمدرضا جودت
– علی اکبر صارمی
– عیسی حجت
– سیدرضا هاشمی
– طاهر شیخ الحکمایی
– شهاب الدین ارفعی

از نقاط قوت رقابتند. اما جوایز اندک تعیین شده مسابقه را کاملا غیر حرفه ای میکند ضمن اینکه کارفرما از همان اول خود را راحت کرده و از بستن قرارداد با برنده طرح سخنی به میان نیامده . البته این مساله از ایجاد امید واهی در شرکت کنندگان برای اجرای طرح در صورت برنده شدن جلوگیری میکند! طرح های برنده مسابقه قبلی هم از کیفیت پایینی خبر میداد که به همین عللی که گفتم خواه نا خواه شاهد آن هستیم.

اما رقابت اولی : طراحی یادمان «شمس تبریزی»

البته مثل اینکه جدیدا قبر شمس تبریزی پیدا شده (هموطنان عزیز احتمالا از نام خانوادگی ایشون کمک گرفتند ولی امیدوارم مثل خواجوی کرمانی …) و شهرداری تبریز هم آوازه مسابقات معماری و امکان دریافت چندین طرح معماری به قیمت ناچیز و تقریبا رایگان به گوشش خورده ! چون تا الان که ترکیب هیئت داوری صوری مشخص نیست .(اول چند نفر را فله ای اعلام کنید بعد لازم نیست همانها حضور داشته باشند! شهردار محترم و معاون ایشون البته که صلاحیت بیشتری دارند) و جوایز ناچیز مسابقه هم هر لحظه احتمال دارد با اعلام وقیحانه “هیچکس حائز رتبه اول نشد” … بقیه ماجرا هم که معلوم است البته من امیدوارم اینطور نباشد و مسابقه به خوبی و با صداقت و شفافیت برگزار شود.

آدرسها و آمار مسابقه مثل همیشه در وبسایت آرونا و برگزار کننده شهرداری تبریز و صدها وبلاگ مثل من موجودند.

به امید روزی که مرجعی خصوصی و غیر وابسته برای اعتبار بخشی به مسابقات معماری مثل همه جای دنیا در ایران هم ایجاد شود البته یک زمزمه هایی هست ولی فعلا فقط در حد زمزمه.

چند پیشنهاد برای برگزار کنندگان :

اگر نگران هدر رفتن هزینه به علت پایین بودن کیفیت طرح ها هستید ، ضمن مشورت با داوران مسابقه که حتما این کار را انجام میدهید ، می توانید با دو مرحله ای کردن رقابت : مرحله اول عمومی و مرحله دوم دعوت از حرفه ای تر ها به مسابقه غنا ببخشید.

می توانید با همکاری گرفتن از یک مجله معماری که به نفع آن مجله به خاطر تیراژ هم هست حتی با وجود جوایز ناچیز به طرح های بیشتر و بهتری برسید (مثل مسابقه شهر آفتاب که تا آنجایی که یادم هست نفر اول هم نداشت)

یک درخواست از همه عزیزان معمار :

از شرکت در مسابقات بی سر و ته و با برگزار کننده نا معتبر و یا با جوایز غیر استاندارد حتی الامکان پرهیز کنید. چرا که اینگونه مسابقات توهین به جامعه معماری محسوب میشوند.

565

پر کن پیاله را، کین جام آتشین ... دیریست ره به حال خرابم نمی برد

دیدگاه کاربران
  • فرهاد ۱ آبان ۱۳۸۹ / ۸:۵۷ ب٫ظ

    سلام من حدوده ۶-۷ ماهه که با سایتتون آشنا شدم و راستش خیلی برام مفید بود ، دوست دارم بیشتر باهاتون آشنا بشم میشه ی بیوگرافی از خودتون برام میل کنید ممنون میشم تا باد خدانگهدار .
    با احترام فرهاد اقبال

  • پیر مغان ۱۵ آبان ۱۳۸۷ / ۱۰:۵۲ ب٫ظ

    سلام مهدی جان. من امروز وبلاگتو دیدم. خیلی خوشحال شدم. ظاهرا پیش بینی ات در مورد یادمان شمس تبریزی درست از آب در آمد و هیچ طرحی حائز رتبه اول نشد!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان